Tallinna korterite rahavooline üüritootlus on madalpunkti seljatanud ja tüürib ülespoole. Üüritootluse paranemisele aitab kaasa stabiilne korterite väärtus ja 2024. a kevadest alates aeglaselt kerkinud üürihind. Septembrikuine rahavoolise tootluse määr oli 4,8%, mis jääb ajaloolisest keskmisest 5,7% oluliselt allapoole.
Turu keskmise hinnaga vara soetamine ja selle keskmise hinnaga väljaüürimine finantseerides tehingut keskmise intressimääraga ei loo liiga head võimalust plussipoolele jäämiseks. Üsna hõlpsalt on võimalik saavutada negatiivne finantsvõimendus, kus laenukulu sööb loodetud kasumi kahjumiks.
Kõige selle juures tuleb arvestada, et kapitalikasvu ehk kinnisvara kallinemise perspektiiv on närb. Kinnisvara hinnatõusu asemel räägitakse pigem riskist, kas vara väärtus võib suure pakkumise surve all murduda ja allapoole minna. Üüriinvestori vaatest oluline kapitalikasv ehk kinnisvara kallinemine muutub aktuaalseks mitte varem kui uuel aastal.
Sellistes tingimustes ei ole liiga vastutustundlik anda soovitust üürikorteri ostmisse investeerida. Investeerimist võib defineerida kui kapitali paigutust kasumi saamise eesmärgil. Täna üürile andmiseks korterit ostes on võimalik kapitali paigutamise funktsioon täita, kuid kasumi teenimine võib üsna hõlpsalt kättesaamatuks osutuda.Â
Üüriturule investeerimise magusaim punkt on ees, mil intressimäär on euribori toel veel allapoole tulnud, rahavooline üüritootlus on ajaloolisele keskmisele lähemale trüginud, üürituru ülepakkumine on leevenenud ja kinnisvara väärtuse allapoole minemise risk on asendunud tõusuootusega.
Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!
Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).
Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.