Statistikaamet: Tööstustoodangu maht vähenes 2024. aastal 4%

StatistikaametStatistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2024. aastal püsivhindades 4% vähem toodangut kui aasta varem. Tööstuse kolmest sektorist kahanes tootmine töötlevas tööstuses 4,4%, energeetikas jäi see samale tasemele ning mäetööstuses kasvas 2,9%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Helle Bunderi sõnul 2024. aastal töötlevas tööstuses toodangu kogumaht küll vähenes, aga aasta lõpp näitas pisut paranemise märke. „Oktoobris ja novembris hakkas maht kasvama, kuid detsembris veidi kahanes,“ tõi Bunder välja.

Töötleva tööstuse 23 tegevusalast vähenes toodangu maht eelmisel aastal kahel kolmandikul. Suurematest tegevusaladest kasvas toiduainete (5,1%), kummi- ja plasttoodete (0,7%) ning muude transpordivahendite tootmine (11,3%), samuti masinate ja seadmete remont ning paigaldus (2,1%). Suurema osatähtsusega tööstusharudest vähenes puidutöötlemine (10,7%), elektriseadmete (4,7%), metalltoodete (1,7%) ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmine (7%).

Kogu töötleva tööstuse toodangust müüdi 2024. aastal 67,4% välisturule. Võrreldes varasema aastaga vähenes eksport kalendaarselt korrigeeritud andmetel jooksevhindades 1,9% ning müük kodumaisele turule 8,5%.

Detsembris vähenes tööstustoodangu maht 2023. aasta sama kuuga võrreldes 4,2%, töötlevas tööstuses 2,9%. Energeetika valdkonnas kasvas detsembris elektri tootmine koguseliselt (MWh) 0,4%, soojuse tootmine aga vähenes 9,9%.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti detsembris võrreldes novembriga tööstuses 0,4% ja töötlevas tööstuses 0,9% rohkem toodangut.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

18.02.2025 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine