Statistikaamet: Tootjahinnaindeks tõusis novembris võrreldes eelmise kuuga 1%

StatistikaametTööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab nii koduturule kui ka ekspordiks Eestis valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2020. aasta novembris võrreldes oktoobriga 1,0% ja langes võrreldes eelmise aasta sama kuuga 0,9%.

Statistikaameti juhtivanalüütik Eveli Šokman ütleb, et tootjahinnaindeksit mõjutas oktoobriga võrreldes keskmisest enam hinnatõus elektroonikaseadmete ja elektrienergia tootmises, samuti puidutöötlemises ja puittoodete tootmises. „Vastupidist mõju avaldas metalltoodete, paberi ja pabertoodete ning mööblitootmise hinnalangus,“ täiendas Šokman.

Eelmise aasta novembriga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus kütteõlide tootmises, elektri- ja soojusenergia ning kemikaalide ja keemiatoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnatõus elektroonikaseadmete ja puittoodete tootmises ning mäetööstuses.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, november 2020
Tegevusala (EMTAK 2008 järgi) Oktoober 2020 – november 2020, % November 2019 – november 2020, %
KOKKU 1,0 -0,9
Töötlev tööstus 0,8 -0,8
Mäetööstus 0,0 5,3
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 5,2 -5,5
Veevarustus, kanalisatsioon 0,0 -9,8

Ekspordihinnaindeks suurenes oktoobriga võrreldes 0,9%. Enim tõusid hinnad elektrienergia, elektroonikaseadmete ja naftasaaduste tootmises. Kõige rohkem langesid paberi ja pabertoodete, mäetööstuse ja plastist toodete hinnad. Võrreldes eelmise aasta novembriga vähenes ekspordihinnaindeks 4,4%.

Impordihinnaindeks jäi oktoobriga võrreldes samale tasemele. Hinnatõus sai osaks elektrienergiale, mäetööstusele, kemikaalidele ja keemiatoodetele. Hinnalangust vedasid naftasaadused, põllumajandussaadused ning nahktooted ja jalatsid. Võrreldes 2019. aasta novembriga langes impordihinnaindeks 5,9%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC