Suurema kodu ostmisel on oluline lisatoa maksumus

Illustratsioon

Elamispinda uue – suurema või väiksema vastu vahetades ei tule lähtuda olemasolevasse elamispinda tehtud investeeringutest. Eelkõige on oluline see, kui palju on suurema korteri ostja valmis täiendava toa eest maksma. Oluline ei ole niivõrd mitte olemasoleva ja uue korteri maksumus, vaid nende maksumuste vahe.

Vaatamata seisakule Eesti kinnisvaraturul on siiski olemas hulk inimesi, kes soovivad elamispinda suurema või väiksema vastu vahetada. Sellisel puhul on väga inimlik mõelda, et olemasolevasse korterisse on investeeritud näiteks poolteist miljonit krooni ning müügitehingu korral soovitakse tehtud investeeringut kindlasti tagasi saada.

Objektiivne reaalsus on aga see, et võrreldes aastataguse ajaga on Eesti korterite keskmine ruutmeetrihind langenud 9%. See tähendab, et 1,5 miljoni kroonine kulutuse tänane väärtus on 1 365 000 krooni.

Langevate hindadega turul võib olemasolevasse elamispinda paigutatud kulutuste tagasiteenimine olla keeruline. Hea uudis on aga see, et ka suuremate korterite hinnad on allapoole tulnud ehk needki on odavamaks muutunud.

Illustratsioon

Elamispinna väljavahetamisel uue ja suurema vastu ei olegi nii oluline see, kui palju on olemasolevasse elamispinda investeeritud. Pigem tuleb suurema korteri ostjal mõelda sellele, kui palju on ta valmis kulutama lisatoa või -tubade soetamiseks.

Arvestama peab ka kaasnevate kuludega. Kaasnevateks kuludeks on notaritasud, riigilõivud ja laenulepingutasud, mis on soetud laenulepingu ümbervormistamisega. Kindlasti peab ka arvestama, et uus suurem kodu on vaja möbleerida ning koliminegi tekitab kulutusi.

Uue kodu ostmist pangalaenu abil finantseerides on lisatoa võimalik maksumus võimalik leida selle kaudu kui palju on koduotsija valmis igakuist laenumakset suurendama.

Kui näiteks laenuvõtja on valmis suurendama igakuist laenumakset 2000 krooni võrra, siis 25-aastase laenu puhul 6-protsendilise intressimäära juures tähendab see, et olemasolevat eluasemelaenu on võimalik suurendada 315 000 krooni võrra. Laenu tagasimakse suurendamine samadel tingimustel 3000 krooni võrra lubab laenu suurendada juba 472 000 krooni.

Elamispinna väljavahetamisel ei ole oluline niivõrd tehtud kulutuste tagasiteenimine. Oluline on selgeks teha rahalises vääringus väljendatud valmidusega lisatoa eest maksta. Kui lisatuba on võimalik vastuvõetava hinnaga osta, siis pole ka põhjust tehingu tegemisest loobuda.

Korteri suurema vastu väljavahetamisel tuleb läbida järgmised sammud

Illustratsioon

  • Tee selgeks, kui palju olemasolev korter maksab. Hinnatasemest annavad aimdust portaalides olevad pakkumised, kuid siin tuleb arvestada, et tehinguid tehakse isegi kuni 20% pakkumishindade tasemest allpool.
  • Kalkuleeri, kui palju oled lisatoa eest valmis maksma. Selle juures arvesta ka lisanduvaid kulusid (riigilõivud, notaritasud, laenulepinguga seonduvad kulutused, kolimine, möbleerimine).
  • Uuri kinnisvarapakkumistest, kas olemasoleva korteri müügisumma ja summa eest, mille oled valmis lisatoa eest maksma, on võimalik uut elamispinda saada, mis vastab sinu soovidele.
  • Müü olemasolev korter. Kindlasti ei ole soovitav enne olemasoleva korteri müümist uut osta.
  • Paralleelselt olemasoleva korteri müümisega hakka ka uut elamispinda otsima.
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.-12.09.2024 Kinnisvara ABC