Tallinna korterituru hindamiseks on järgnevalt võrreldud kolmekuulisi ajaperioodi maist kuni juuli kuuni 2008 aastataguse ajaga. Kolmekuuline ajaperiood on valitud sel põhjusel, et välistada Tallinna ja Tallinna linnaosade turu väiksusest tingitud võimalikud anomaaliad.
Tallinna korteriomanditehingute arv kahanes vaadeldaval ajaperioodil 2591 tehingult 1800 peale ehk 31% võrra. Keskmine tehinguhind muutus samal ajal 14% võrra ja jõudis 21 800 krooni tasemele.
Tehingute arv on enam vähenenud Pirital ja Haaberstis
Keskmisest enam on vähenenud korteriomanditehingud Pirital ja Haaberstis. Seal on 2008. a. tehtud vastavalt 67 ja 50% vähem korteriomanditehinguid kui 2007. a. Pirita tehingute arvu vähenemist võib põhjendada sellega, et 2007. a. suhteliselt kõrge tehingute tase on olnud tingitud tõenäoliselt mõne arendusprojekti valmimisest, kus toona palju tehinguid tehti.
Pirita on ka ainus linnaosa, kus vaadeldaval perioodil keskmine hinnatase on tõusnud. Hinnatõus on küll napp 3%, kuid tegemist on ainsa linnaosaga, kus korteriomandite hinnad ei ole langenud. Samuti on Pirita puhul oluline, et tegemist on kesklinna järel kalliduselt teise Tallinna linnaosaga. 2008. a. oli Pirita keskmine korteriomandi ruutmeetrihind 25 864 krooni.
Lasnamäe on suurim korteriturg
Keskmisest enam on korteriomanditehingute arv langenud veel Lasnamäel. Lasnamäel tehti 2008. a. maist juulini 401 korteriomanditehingut, mis on 37% vähem, kui aastatagusel ajal. Lasnamäe tehingute arvu langus on oluline põhjusel, et Lasnamäel kui Tallinna suurimas linnaosas tehakse Tallinna linnaosadest enim korteriomanditehinguid. 2008. a. tehti Lasnamäel 22% Tallinna korteriomanditehingutest.
Lasnamäe puhul on seegi fakt oluline, et selles linnaosas on Tallinna kõige madalamad korteriomandite ruutmeetrihinnad. Lasnamäe korteriomandi keskmine hind oli 2008. a. 18 171 krooni.
Väiksem tehingute arvu langus oli Põhja-Tallinnas
Üheski linnaosas ei ole korteriomanditehingute hulk aasta jooksul suurenenud. Kõige vähem ehk 1% võrra vähenes korteriomanditehingute arv Põhja-Tallinnas. Seal tehti 2008. a. kolmekuu jooksul 323 korteriomanditehingut keskmise hinnaga 21 617 krooni. Siinkohal tuleb ka äramärkida, et Põhja-Tallinna hinnalangus on olnud üks väiksemaid – kõigest 7%.
Kesklinnas hinnalangus 14%
Kesklinn on Lasnamäe järel suuruselt teine korteriomanditehingute piirkond. Kesklinnas tehti 2008. a. vaadeldava kolme kuu jooksul 365 tehignut ehk 31% mullusest vähem. Nii nagu tehingutearvu langus ühtis ka kesklinna korteriomandi keskmise hinna langus 14% Tallinna kui terviku keskmise näitajaga. Kesklinna keskmine korteriomanditehingu ruutmeetrihind oli 2008. a. 28 210 krooni, mis on Tallina kõrgeim näitaja.
Nõmmel suurim hinnalangus
Suurim hinnalangus on aset leidnud Nõmmel. Samas tehakse Nõmmel piisavalt vähe korteriomanditehinguid, et kaugeleulatuvaid järeldusi sellest teha on keeruline. 2008. a. kolme kuu jooksul tehti Nõmmel kõigest 71 korteriomanditehingut keskmise hinnaga 20 221 krooni. See tehingute arv moodustab ainult 4% Tallinna korteriomanditehingute koguarvust.
Nõmme järel tabas suuruselt teine hinnalangus Mustamäed. Mustamäe on üks Tallinna suuremaid linnaosasid. Tehingute arv langes Mustamäel 300 tehinguni 2008. a. ehk 23% võrra. Keskmine tehinguhind oli eelmisest aastast 19% madalam ehk 19 329 krooni.
Turu taastab rahavoog pankadelt
Soovime seda või mitte, kuid paraku tuleb tõdeda, et korteriomandite hinnalangus eeldatavalt jätkub. Pessimistid ootavad languse pikkuseks 3-4-5 aastat, optimistid loodavad tunneli lõpus valgust näha juba järgmisel sügisel.
Selge on see, et kinnisvaratehingute hulk hakkab taastuma selle järel, kui tarbijate sentiment on pöördunud positiivseks ning pangad hakkavad taas liberaalsemalt kinnisvaraturule raha pakkuma. Seda aga ei juhtu tõenäoliselt mitte enne, kui korterite hinnalangus on peatunud.