Möödunud aastal jätkus eluasemelaenude võtmises üle turu stabiilne kasv – 11 kuu tulemuste põhjal +16%. Käesoleval aasta ootame laenude võtmisel mõõduka kasvu jätkumist, portfelli vähenemine pöördub samuti kasvuks. Ka enamik masu ajal laenuga raskustesse sattunud kliente on tänaseks sellest edukalt üle saanud.
Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk`i sõnul oli 2012. aasta laenuturul mitmes mõttes pöördeline. „Masujärgne laenuvõtmise tõus on mitmes mõttes varasemast erinev. Näiteks uute kodulaenu klientide vanuselises jaotuses on võrreldes buumi tipuga toimunud oluline muutus – kui 2007. aastal oli 25- aastaste laenuvõtjate osakaal 19% siis täna on see pea poole väiksem – 9%.
Ka laenuvõtja keskmine vanus on sellega seoses veidi tõusnud, 34-lt aastalt 36-le,“ märkis Tukk. „Selle muutuse taga on mitmeid põhjuseid, kuid olulisemad on kindlasti noorte keskmisest suurem tööpuudus ja konservatiivsemad lisatagatiste omanikud, eelkõige siis pereliikmed.“
Laenuturu olukord täna
2012. aasta pakkus veel ühe rekordi. „2012 aastal tehti kõigist kinnisvara tehingutest 43% panga abita, viimase 10 aasta jooksul pole nii suurt osakaalu kinnisvaratehingutest tehtud omavahenditest. Võrdluseks 2006. ja 2007. aasta, kus omafinantseeringute osakaal oli pea olematu. Tundub, et madalate hoiuse intresside juures on kinnisvara kui investeering jälle paljude jaoks aktuaalseks muutunud,“ märkis Tukk.
Pankadele kehtestatud uued likviidsus- ja kapitalinõuded kajastusid möödunud aastal ka laenumarginaalide kasvus. „Sõltuvalt kliendist, tõusid Swedbanki klientidele marginaalid seoses uute kapitalinõuetega aasta jooksul ca 0,10%-0,30%. Eelmisel aastal liikus Euribor rekordmadalale tasemele, mis tõi kaasa ülisoodsad laenuintressid nii olemasolevatele laenuklientidele, kui ka uutele laenuvõtjatele. Seoses intresside langusega on Harjumaa uue laenuvõtja reaalne maksekoormus vähenenud ca 40 eurot 460 eurole, mujal ca 20 eurot 360 eurole,“ sõnas Tukk.
„Kuigi eeldame, et 2013. aastal veel intressid jõudsalt kasvama ei hakka, siis tänastel laenuklientidel on hea aeg mõelda säästmisele. Samuti tasub täna kaaluda muuhulgas ka intressi fikseerimise võimalust – 5-aasta fikseering jääb täna 1% tasemele,“ selgitas ta.
Probleemsed laenukliendid
Majanduse kosudes on jõudsalt leevenenud ka tööpuudus. „Sellest tulenevalt on 2/3 Swedbanki eluasemelaenu klientidest, kellel kriisi ajal tekkisid makseraskused, neist nüüdseks edukalt ka väljunud. 6000-st restruktureeritud laenust on täna veel probleemseid ligikaudu neljandik,“ märkis Tukk. 2012. aasta jooksul suunas Swedbank sundtäitmisele 343 vara, mis on enam kui kaks korda vähem kui aasta varem.
Tukk-i sõnul on nn probleemsetele klientidele lahenduste leidmisel üheks peamiseks takistuseks tänasel päeval muuhulgas kujunemas tõsiasi, et klientidel on võetud kohustusi väga mitmetest krediiti pakkuvatest ettevõtetest. „See raskendab oluliselt kliendiga lahenduse leidmist, kuna erinevate ettevõtete võlamenetluse viisid ja prioriteedid on väga erinevad. Meie statistika näitab, et ligi 90% klientidest, kelle puhul jõutakse vara realiseerimiseni on mitmeid erinevaid kreeditore ja võlgade kuhjumine on tihtilugu leidnud aset peale makseraskuste tegelikku ilmnemist,“ tõi Tukk välja peamised takistused lahenduste leidmisel.
Kinnisvaraturg
„Eeldades, et majandusprognoosid peavad 2013. aastal üldjoontes paika, siis on kinnisvarasektoris oodata üldiselt stabiilset aastat. Nii tehingute maht, kui ka ruutmeetri hinnad peaksid püsima sarnastel tasemetel 2012. aastaga. 5% kõikumine üles-alla oleks mõlema näitaja puhul igati ootuspärane tulemus,“ lisas ta.