Swedbank: Kinnisvaraettevõtted annavad nõu: mis hakkab juhtuma kinnisvarahindadega?

SwedbankKuigi täna on veel vara hinnata, millist mõju täpselt kriis kinnisvarasektorile avaldab, palusime Eesti juhtivate büroode ja arendajate esindajatel anda soovitusi, millal on õige aeg osta ja müüa kinnisvara.

Populaarses rahatarkuse grupis Kogumispäevik arutatakse aprillikuus kodu ostmise teemadel ja seoses eelseisva kriisiga on nii mõnelgi grupi liikmel tekkinud küsimused, millal oleks parim aeg kinnisvara soetamiseks.

Küsisime vastuseid Eesti juhtivate kinnisvaraettevõtete esindajatelt – Uus Maalt, Domus Kinnisvaralt, 1Partnerilt, Hausersilt ja Merko Ehituselt.

Kuidas koroonaviirus on teie äri mõjutanud?

Kõik vastajad nentisid, et koroonaviirus on kinnisvaraturgu otseselt mõjutanud – eriolukorra tõttu on vähemaks jäänud nii tehinguid, objektide näitamisi kui ka hindamisi. „Kui märtsikuus mingit muutust tulemustes justkui ei olnudki, siis järgmiste kuude ettevalmistavad tegevused on kõvasti „pihta saanud“ ning järgnevate kuude jooksul hakkab see kajastuma ka tehingumahtude statistikas,“ nentis Domus kinnisvara juht Ingvar Allekand.

Samas sõnas 1Partner juht Martin Vahter, et huvi kinnisvara vastu on jätkuvalt kõrge: „Meie statistika näitab, et alates märtsi keskpaigast on kuulutuste vaatamiste arv märgatavalt kasvanud. Inimesed, kes otsisid endale uut kodu enne eriolukorra kehtestamist teevad seda ka praegu ning ka tehingud toimuvad jätkuvalt.“

Palju sõltubki inimeste tänane käitumine ostu eesmärgist. „Need, kes ostavad endale korterit uueks eluasemeks, nende seas suurt käitumise muutust ei näe. Kui projekt ja hind sobib ning pank on kinnitanud finantseerimise andmise, siis kliendid liiguvad tehingutega lõpuni. Nende seas, kes ostavad korteri investeeringuks on aga huvi vähenenud ja hinda tingitakse,“ lisas Hausersi juht Janno Parik.

Kas praegu on õige aeg osta või müüa kinnisvara?

Kõik kinnisvarabüroode juhid nentisid, et ostmiseks ja müümiseks peavad olema õiged põhjused ning tegevus peab olema igakülgselt läbimõeldud. „Kui osta oma perele kodu eeldades, et elad seal vähemalt kümme aastat, siis peab olema veendumus igakuiste kulude kandmise võimes, mitte aga mure vara väärtuse pärast järgmisel aastal. Soovitan osta sellist kinnisvara, mille funktsionaalsus ja kasutusväärtus on kõrge, näiteks kodu ostmisel hea planeering ja asukoht, mis aja või hinnamuutusega ei kao kuhugi,“ vastas Allekand.

Ka Merko Ehitus Eesti kinnisvaraarenduse divisjoni direktor Tiit Kuusik rõhutas, et kui inimene on leidnud endale sobiva asukoha, planeeringu ja hinnaga korteri ning tal on olemas vajalik omafinantseering ja kindel sissetulek, siis tasub osta ka täna. „Lähitulevikus käivitatakse kinnisaraturul eeldatavasti vähem uusi arendusprojekte ja kõikidele ootustele vastava kodu leidmine võib osutuda varasemast keerulisemaks,“ tõi ta põhjendusena.

Uus Maa juht Micka Sucksdorff lisas, et kuna turul valitseb hetkel ebakindlus, siis soovitavad nemad oma klientidel olemasolevat kinnisvara hoida, kui pole otsest vajadust müüa. Eelkõige seepärast, et ostjad eeldavad tänases olukorras umbes 10% kauplemisruumi. „Näiteks investeerimiskorterite ost on hetkel väga riskantne sest ebakindlus üürniku leidmise osas on suur. Turule on tulnud palju kortereid mida varem pakuti lühiajaliseks üüriks ja nüüd otsitakse pikemaajalisi üürnike,“ tõdes Sucksdorff, kelle sõnul mõjutab kriis kõigepealt luksuskinnisvara. Vähem avaldab tema hinnangul kriis mõju näiteks magalapiirkondade- ja odavama hinnaklassi korteritele.

Mis kinnisvarahindadega on juhtunud või kas näete, et lähitulevikus juhtub?

Kuigi eriolukord on tehingute tempot aeglustanud, siis kinnisvarahindade muutust tänaseks sisuliselt pole toimunud, nentisid küsitletud kinnisvaraettevõtete esindajad. Küll aga võib lähitulevikus olla rohkem ruumi kauplemiseks.

„Arvestades kui suur on uusarenduste müügimaht ja millise ajalise viitega müügid lõpuks tehingustatistikas kajastuma hakkavad, ei ole hetkel ka järsku muutust näha. Pikas perspektiivis aga sõltub minu arvates kõik sellest, kuidas Eesti majandust tervikuna juhitakse – paaniline eriolukorra rõhutamine mõjub kindlasti negatiivselt esmalt inimeste kindlustundele ning eriolukorra pikaks venitamine ka reaalselt ostuvõimele,“ nentis Allekand.

Kinnisvarahindu on täna alandanud need, kes olid enne oma kauba selgelt üle hinnanud, lootuses majanduslikult heal ajal kasumit teenida. Samuti on hindasid alandanud need, kes soovivad mingil põhjusel oma kinnisvarast kiirelt lahti saada – arendajad, kellel veel palju objekte käes või inimesed, kel muud kohustused peale tulevad. „Seega teatud objektide puhul on hinnalangus loogiline ning kes soovib praegu kiirelt müüa peab arvestama teatud kauplemisruumiga. Mida pikemaks eriolukord kujuneb, seda suurem on ka mõju kinnisvarahindadele,“ lisas Vahter.

Samas oldi veendunud, et selliseid hinnakukkumisi nagu eelmise majanduslanguse ajal kinnisvaras oli, enam ei näe.

https://kukkur.swedbank.ee/rahakott/kinnisvaraettevotted-annavad-nou-mis-hakkab-juhtuma-kinnisvarahindadega

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine