Putukaväila ehk Tallinna 14-kilomeetrise pargivõrgustiku ehitus jätkub. Kevadsuvel rajab ehitaja mängu- ja spordiväljakud, kummikatendid ja haljastuse ning asfalteerib teed.
“Piklikud pargid, mis ühendavad eri linnaosi, on 21. sajandi lähenemine linnade paremaks muutmisel,” lausus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. “Lineaarpargid endistes raudteekoridorides nagu Putukaväil Tallinnas, New Yorgi The High Line või Rotterdami Hofbogenpark on rajatud teadmisega, et inimesed on tervemad, kui linn loob võimalused aastaringselt puhtas õhus soovi korral omal jõul liikuda,” lisas abilinnapea.
Putukaväila rajamine on osa tervet linna katvast 14 kilomeetri pikkusest parkide võrgustikust. Arengustrateegias “Tallinn 2035” on toodud eesmärk, et kümne aasta pärast saavad inimesed soovi korral liikuda ühest linnaosast teise mööda parke.
Kogupikkuses kulgeb Putukaväil Telliskivi loomelinnakust läbi Kopli kaubajaama, Põhja-Tallinna ja Merimetsa piki Kristiine, Mustamäe, Haabersti ja Nõmme linnaosa vahelist piiri kuni Hiiu asumini. 14-kilomeetrine ja kuut linnaosa ühendav rohekoridor Putukaväil on üks 2023. aasta Euroopa rohelise pealinna tähtsaimaid projekte.
Eelmisel aastal valmisid maa-alused torustikud, teede aluskonstruktsioonid, väikevormide vundamendid ning paigaldati valgustus. Pargialal paiknes väga vana gaasitrass, mis vahetati välja enne pargi ehitust, et ennetada võimalikke avariitöid.
“Putukaväila juhtmõtteks on hoida looduslikku elurikkust pakkudes samaaegselt põnevaid tegevusi nii lastele kui täiskasvanutele. Nüüd, kus ettevalmistavad tööd on tehtud, jätkamegi Putukaväilale uute sportimis- ja puhkevõimaluste loomist, et luua linlastele mõnus vaba aja veetmise koht,” lausus Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Elari Udam.
Putukaväilale on ette nähtud avalikud tualetid ning joogiveekraanid, mille jaoks rajati uus veetorustik. Paigaldatud valgustus suurendab kindlasti ka alal liikujate turvatunnet. Putukaväila liikumiskoridori läbib rattatee ning rahulikuks kulgemiseks mõeldud kõnnitee.
Ristiku-Sõle lõigule ehitatakse välijõusaal ning petanki väljak, paigaldatakse lauatennise lauad, kiiged ning piknikulauad. Kolde-Sõle lõigule ehitab linn mitmed väiksemad mängualad ja ühe suure mänguväljaku. Samuti paigaldatakse ka sinna lauatennise laudu, korrastatakse koerteväljakud ning ehitatakse rannavolle- ja korvpalliväljakud, mis on varustatud ka jalgpalliväravatega. Kolde-Sõle lõigule jääb ka juba valminud ning kohalike poolt hinnatud Pelgu kogukonnaaed.
Läbivalt lisatakse kogu alale juurde istumiskohti, mis pakuvad võimalust pidada pikniku või istuda päikese eest varjus. Kogu ala ulatuses lisatakse juurde hulgaliselt uut haljastust, sealhulgas looduslikku. Näiteks külvatakse angervaksa, nurmenuku ning põdrakanepi kooslusi. Võimalikult suures mahus säilitatakse olemasolevaid haljasalasid, et säiliks alale iseloomulikud kooslused.
Töid teeb Tallinna Teede Aktsiaselts ning rahastab Tallinna linn. Kui kõik läheb plaanipäraselt, valmib objekt saabuva suve lõpuks.
Putukaväil on liigirikas niiduilmeline looduskeskkond, linnaosade vaheline rohekoridor ja liikumisruum inimestele, mis läbib kuut linnaosa. Putukaväila nimetus viitab siin juba praegu toimivale liikumiskoridorile, mida tolmeldajad (liblikad, kimalased ja erakmesilased) ja teisedki loomarühmad kasutavad, et suunduda ühelt rohealalt teisele.
Täpsemat infot leiab Putukaväila veebilehelt https://www.putukavail.ee/.