Järgmisel nädalal algab Tallinnas Putukaväila I etapi ehitus, mille käigus rajatakse uus jalakäijate ja ratturite liikumiskoridor Ristiku ja Sõle tänava vahel ning luuakse mitmekesine lineaarpark, mis ühendab Sõle tänavat Kolde puiesteega.
„Ühendame kogu linna piklike parkidega, et juba lähitulevikus oleks inimestel võimalus pääseda ühest linnaosast teise tervet linna katva rohevõrgustikku mööda,“ ütles abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. „Kui looduses liikumine on aastaringselt osa meie argipäevast, on inimesed tervemad. Aastaks 2035 moodustavad lineaarpargid kokku ühtse 14-kilomeetrise rohevõrgustiku, nagu teisteski Põhjala linnades juba praegu näeme.“
Kogupikkuses kulgeb Putukaväil Telliskivi loomelinnakust läbi Kopli kaubajaama, Põhja-Tallinna garaažidevahelise ala ja Merimetsa piki Kristiine, Mustamäe, Haabersti ja Nõmme linnaosa vahelist piiri Hiiu asumini. 14-kilomeetri pikkune ja kuut linnaosa ühendav rohekoridor Putukaväil on üks 2023. a Euroopa rohelise pealinna tähtsaimaid projekte.
Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakonna juhataja Kaidi Põldoja sõnul on Putukaväila väljaehitamine oluliseks Tallinna arengustrateegia elluviimise verstapostiks. „Projekt on aidanud linnas teadvustada rohelisema linnaruumi olulisust ning julgustanud nii linnaameteid kui kodanikke linnahaljastusest avaramalt mõtlema ning uudseid lahendusi – olgu nendeks lilleniidud või mesilaspeenrad – ka katsetama,“ ütles Põldoja. „Tänu Putukaväila põhimõtete loomisele ja tutvustamisele on elurikkuse peale mõtlemine saanud Tallinna avaliku ruumi projektides pigem reegliks, kui erandiks.”
Putukaväila rajamisega mitmekesistuvad oluliselt vabaaja veetmise võimalused. Ristiku-Sõle lõigule ehitatakse välijõusaaliala ning petanki väljak, paigaldatakse lauatennise lauad, piknikulauad ning kiiged. Kolde-Sõle lõigus rajatakse mitmed väiksemad mängualad kui ka üks suurem mänguväljak. Samuti paigaldatakse lauatennise laudu, korrastatakse koerteväljakud ning ehitatakse ka spordiväljakud – rannavolle- ja korvpalliväljak, mis on varustatud ka jalgpalliväravatega. Sellele lõigule jääb ka juba valminud Pelgu ühisaed.
Läbivalt kogu alale luuakse juurde palju istumiskohti, mis pakuvad võimalust pidada pikniku või istuda päikese eest varjus. Kogu ala ulatuses lisatakse juurde ka hulgaliselt uut haljastust ning luuakse juurde looduslikke kooslusi – angervaksa, nurmenuku ning põdrakanepi kooslused. Samas säilitatakse ka olemasolevad mitmekesised niidukooslused.
Ehituse ajaks sulgetakse kogu objekti ala, sealhulgas ka olemasolev kõnnitee Sõle-Kolde lõigul. Ristiku-Sõle lõigul tagatakse ligipääs ainult garaažikompleksi kasutajatele.
Putukaväila rajamisel selles piirkonnas võtavad suure osa ehitustööde eelarvest tehnovõrkude rekonstrueerimistööd. Pargialal paikneb vana gaasitrass, mis on mõistlik enne pargi ehitust välja vahetada, et ennetada võimalikke avariitöid uuel pargialal. Lisaks on Putukaväilale ette nähtud ka avalikud tualetid ning joogiveekraanid, mille jaoks rajatakse uus torustik. Kogu lõigus rajatakse uus valgustus, mis tõstab märkimisväärselt ka turvalisust.
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet on läbi viinud rahvusvahelise riigihanke, et leida Putukaväila I etapi rajamiseks ehitaja. Hanke tulemusel sõlmiti Tallinna Teede ASiga ligi 8,3 miljoni maksumusega leping. Putukaväil I etapi (Ristiku-Kolde pst) ettevalmistustööd algavad sellel nädalal ning ehitustöödega alustakse 10. juunist. Võimalikest ehitusemüra häiringutest antakse elanikele aegsasti teada. Putukaväila I etapi rajamise projektdokumentatsiooni koostas K-Projekt AS.