10. oktoobril kogunes Sihtasutuse Tallinna Haiga Arenduse nõukogu, et arutada Eesti Arhitektide Liidu (EAL) poolt linnale esitatud seisukohti Tallinna Haigla eelprojekti kohta. Arutelu tulemusena otsustas nõukogu tellida täiendava rahvusvahelise ja sõltumatu arhitektuuriekspertiisi. Sellest tulenevalt lükatakse Tallinna haigla projekteerimise hanke pakkumuste esitamise tähtaega edasi. Uueks tähtajaks määrati 20. jaanuar 2025.
„Tallinna eesmärk on, et vajalikud investeeringud Tallinna meditsiinitaristusse saaksid tehtud. EAL-i esindajatega on mitmeid kordi projekteerimishanke arutamiseks kohtutud ning jõutud järeldusele, et praeguses olukorras on põhjendatud arvestada EALi seisukohaga ja tellida täiendav ekspertiis Tallinna haigla eelprojekti arhitektuuri osale. See peaks andma meile sisendi, et hankel osalejad saaksid pakkuda võimalikult täpse lahenduse,“ selgitas abilinnapea Karl Sander Kase. „Samal ajal jätkame kõnelusi riigiga, et sõlmida konkreetne kokkulepe haigla projekti rahastamise osas,“ lisas Kase.
Tallinna Haigla loomise eesmärgiks on olemasolevate vanade, valdavalt üle 50 aasta vanuste, amortiseerunud hoonete asemele ehitada uus kaasaegne meditsiinilinnak, sulgeda Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaiglate vanad hooned ning viia kogu olemasolev statsionaarne ning osaliselt ka ambulatoorne ravitegevus üle uude kompleksi. „Üksnes seeläbi saame kaasajastada keskhaiglate patsientide ravi ja personali töötingimusi, mis parandab võimekust katta elanikkonna vananemisest tingitud ravivajaduse kasvu Põhja-Eestis,“ märkis SA Tallinna Haigla Arendus juhatuse esimees Sven Kruup.
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader sõnas, et tegemist on suure investeeringuga ja olulise mõjuga avaliku hoonega, mis jääb aastakümneteks, kui mitte -sadadeks. „Seepärast on väga mõistlik Tallinna Haigla Arenduse nõukogu seisukoht võtta aeg maha ja kontrollida projektlahenduse ruumikvaliteeti. Sõltumatu ekspertiisi eesmärk on analüüsida eelmise projekteerija tehtud tööd, selle arhitektuuri – sh maastikuarhitektuur, sisearhitektuur ja hoone mahuline lahendus – kvaliteeti ja vastavust lõppkasutaja vajadustele ning lähteülesandele. Arhitektuuriekspertiis on aluseks edasisele projekteerimisele, see annab suunised, milliseid ruumiolukordi saaks järgmise projekteerija poolt eelprojekti täienduste faasis parandada,“ selgitas Ader.
Esimest korda viidi Tallinna Haigla rahvusvaheline projekteerimishange läbi 2021. aasta suvel. Edukaks osutus ühispakkujate ATIproject srl ja 3TI Progetti pakkumus, kellega sõlmiti ka projekteerimisleping. Tänavu märtsis lõpetasid SA Tallinna Haigla Arendus ning projekteerija poolte kokkuleppel lepingu. Projekteerija andis tellijale üle kõik projekti järgneva kasutamisega seotud autoriõigused ja dokumendid.
Tänavu 2. augustil kuulutas Sihtasutus Tallinna Haigla Arendus välja uue rahvusvahelise projekteerimishanke (viitenumber 278599) pakkumuste esitamise tähtajaga 22. oktoober. Riigihanke esemeks on Tallinna Haigla põhiprojekti ja arhitektuurse ning sisearhitektuurse tööprojekti koostamine, projekteerimishanke pakkumuste esitamise uueks tähtajaks määrati 20. jaanuar 2025 ning hanke võitja peaks selguma eeldatavasti märtsikuu lõpuks. Hanke eeldatav maksumus on käibemaksuta 19 miljonit eurot.