Tallinn suunab sellest aastast korteriühistute toetused tegevustesse, mis aitavad kaasa kortermajade ja nende hoovide korrastamisele kliimasõbralikul viisil. Muudatused lihtsustavad ka toetuste taotlemist ja menetlemist. Kokku maksab linn korteriühistute toetusteks üle 2,4 miljoni euro.
„Uute meetmete fookuses on hoonete energiakulude ja hoonestu kliimamõju vähendamine. Seetõttu paneme rõhku kaugküttega liitumisele, soojussõlmede rekonstrueerimisele ning kütusevabade kütteviiside juurutamisele seal, kus kaugkütet ei ole. Lisaks soovime lihtsustada ja muuta kiiremaks toetuste jagamisega seotud menetlusi,“ lausus Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski. “Uue algatusena hakkame toetama liftide rajamist kortermajades.”
Uues korteriühistute toetamise korras on toetused jagatud kahte teemaplokki: „Hooned korda“ ja „Hoovid korda“. Kõigi toetusmeetmete puhul on korteriühistu omaosalus 50%.
„Hooned korda“ toetuste rõhk on kaugkütte ja küttesüsteemide arendamisel, sest 2024. aastal valminud Tallinna kasvuhoonegaaside inventuuri kohaselt aitab kaugkütte kasutuselevõtt oluliselt vähendada kasvuhoonegaaside heidet. Toetust saab taotleda heitevabale kütteviisile üleminekuks (soojuspumbaga küttesüsteem) piirkondades, kuhu kaugküte ei ulatu. Lisaks saab toetust korterelamu tervikliku uuendamise projekteerimiseks, kaugküttega liitumiseks, soojussõlme uuendamiseks ning ligipääsetavuse parandamise eesmärgil ka uute liftide rajamiseks. „Hooned korda“ toetusmeetmete eelarve on 1 710 000 eurot ning taotlusi menetleb edaspidi Tallinna Strateegiakeskuse rohepöörde büroo.
„Hoovid korda“ toetuste rõhk on kliimamuutustega kohanemisvõimeliste haljasalade, looduslike sademeveesüsteemide ja vett läbilaskvate katendite rajamisel. Lisaks jäävad alles ka ratta- ja prügimajade, süvamahutite, mänguväljakute ning turvakaamerate toetused. „Hoovid korda“ toetusmeetme eelarve on 715 000 eurot ja taotlusi menetlevad edaspidi linnaosavalitsused.
Seni kehtinud toetuseliikidest ei jätku auditi jätkutegevuse, tuleohutuse, „Fassaadid korda“, koolitus-, elektriautode laadimistaristu rajamise, parkimisplatside, asfaltkatendite parandamise ja piirdeaedade rajamise toetused ning rohepöörde toetus. Varasema „Roheline õu“ toetuse tegevused on ühendatud „Hoovid korda“ meetmesse.
Uuendatud toetusmeetmete täpsema sisuga saab tutvuda Tallinna kodulehel https://www.tallinn.ee/et/korteriühistu, korteriühistutele saadetavas infokirjas, linnaosade ajalehtedes ning toetuste taotlemise infopäevadel pärast seda, kui Tallinna Linnavolikogu on määruse kinnitanud.
Toetust saab plaanide kohaselt taotleda alates 31. märtsist Tallinna projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemis. Kõiki toetusi on võimalik taotleda aastaringselt kuni meetme eelarve lõppemiseni.
Muudatuste eesmärk on suunata toetusraha tegevustesse, mis aitavad täita arengustrateegia „Tallinn 2035“ ja arengukava „Kliimaneutraalne Tallinn. Tallinna säästva energiamajanduse ja kliimamuutustega kohanemise kava 2030“ eesmärke.