Tallinna kinnisvara hinnatõus maailma kiireimate seas

ÄripaevTallinna kinnisvarahindade tõus oli esimeses kvartalis maailma üks kiiremaid. Kinnisvara­eksperdid ennustavad hindade pidurdumist.

Global Property Guide’i andmetel jõudsid ­Tallinna kinnisvara hinnad esimeses kvartalis maailma tippu, kerkides keskmiselt 20%. Sellest rohkem tõusid 45 riigi seas kinnisvarahinnad rohkem vaid Dubais, kus hinnad kerkisid 32%. Ülejäänud riigid jäid hinnakasvu poolest Tallinnale pea poole võrra alla.

Kinnisvaraettevõtte 1Partner Advisory OÜ omanik Martin Vahter märkis, et esimese kvartali kinnisvara hinnatõus on nüüdseks minevik. “See on kolm kuud vana jutt, kogu situatsioon on praeguseks juba muutunud – paari kuuga on saanud müüjaturust ostjaturg,” rääkis ta. Vahteri sõnul tehti aasta esimeses kvartalis Tallinnas kinnisvara­tehinguid hoogsalt, kuid nii aprillis kui ka mais tehingute arv juba vähenes. “See viitab sellele, et kiire hinnatõusu järel tuleb järsk pidurdumine, mis jõuab statistikasse pisut hiljem,” ütles ta.

Hea uudis ostjatele. Praeguseks on Vahteri sõnul hinnatõus juba pidurdunud ja selle pärast paanikat tundma ei pea. Olukord, kus tehingute arv langeb ja hinnakasv jätkub, pole võimalik. “Ostjad ei ole nõus enam sellise hinnaga ostma. Mida kiiremaks hinnakasv läheb, seda vähemaks ostjaid jääb,” ütles Vahter. “Langust ei prognoosiks, kuid kinnisvara hinnakasv pidurdub kindlasti järsult,” ütles ta. Ostjatele on see hea uudis, kuid kinnis­varaturu hangumine valmistab muret müüjatele, kinnisvarabüroodele ja arendajatele. “Väheneb müük, väheneb käive. See pole nii lihtne, et kui tekib nõudlus, ehitad midagi valmis. Kõige kiiremini läheb uute arenduste tegemiseks umbes aasta, isegi kauem,” ütles ta.

Vahter lisas, et kinnisvaraturule tervikuna pole kiire hinnatõus kunagi hea. “Me kõik teame, mis sellele järgneb,” ütles ta, viidates kriisiajale. Praegust turgu soodustab siiski madal inflatsioon, ­tänu millele on pangad jätkuvalt valmis laene andma. Seega on Vahteri sõnul erinevalt 2008. aastast, mil pangad ei tahtnud enam eriti laene anda, praegu parem seis.

Peale tehingute arvu vähenemise on Vahteri sõnul hinnatõusu pidurdanud ka asjaolu, et lähiajal on valmimas hulk uusi arendusi. “Ka need peavad kuskilt ostjaid leidma,” ütles ta. Kõikide arenduste jaoks ostjaid ei jätku ja Vahteri ütlust mööda on osa arendusi juba selgelt toppama jäänud. “Oma varast lahtisaamiseks peab hindu langetama,” märkis ta.

Edetabel ei näita tõelist olukorda. Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompargi sõnul ei näita Global Property Guide’i edetabel midagi. “Mis siis? Mis see edetabel näitab?” küsis ta. Tema sõnul on kinnisvaraäri niivõrd inertne, et kui ühel päeval ollakse edetabeli tipus, järgmisel korral aga tagumises otsas, siis see ei näita suurt midagi. “Mina isiklikult selliseid võrdlusi tõsiselt ei võtaks,” ütles ta.

Sellegipoolest nentis Toompark, et Tallinna kinnisvarahinnad on viimasel ajal siiski muret tekitanud. “15–20% hinnakasv on liiga kiire,” ütles ta. Hindade 2–3 korda kiirem kasv kui keskmine palk pole Toompargi sõnul jätkusuutlik. “Olen sama rauda pea aasta aega tagunud ja tundub, et hinnatõus ongi pidurduma hakanud,” ütles ta. Näiteks tõusid tema sõnul kinnisvarahinnad teises kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 15%, kuid selle aasta esimese kvartaliga võrreldes on hinnad peaaegu protsendi võrra allapoole läinud. “Turul on selgelt toimumas pöördehetk,” ütles ta. Kas senine kiire hinnatõus asendub kiire langusega, stabiliseerumise või pidurdumisega on Toompargi sõnul kindlalt näha paari aasta pärast.

Toompark lisas, et kinnisvarapakkumiste arv on suurenema hakanud. “Pea iga päev tuleb uudiseid uutest arendusprojektidest Tallinnas, ka vanemaid kortereid pannakse rohkem müüki kui aasta tagasi,” ütles ta. See viitab Toompargi sõnul hinnatõusu pidurdumisele. Hindu hoiavad üleval aga madalad intressid, mis toob jõuliselt, aasta varasemaga võrreldes paarikümne protsendi võrra, juurde laenukäivet.

Võrdlus: Tallinn jääb alla vaid Dubaile

kinnisvarahindade tõus esimeses kvartalis

piirkond hinnatõus (%)

  • Dubai 31,6
  • Eesti (Tallinn) 20
  • Taiwan 11,3
  • Hiina (Peking) 10
  • Filipiinid 9
  • Uus-Meremaa 8,4
  • Austraalia 8,3
  • Iirimaa 7,5
  • Island 7,4
  • Inglismaa 7,4

Allikas: Global Property Guide

Kommentaar: Hoog võetakse maha

Risto Vähi, Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik

Esimene kvartal, nagu statistika üldse, oli varasemate sündmuste tagajärg. Kinnisvarahindade kiire tõusu üheks algseks põhjuseks on olnud väikeinvestorid, kes asusid oma sääste paigutama eelkõige väiksema üldpinnaga korteritesse. Selliste korterite ruutmeetrihind on alati kõrgem. Seetõttu hakkasid ka keskmised hinnad kerkima, nendega koos ka pakkumishinnad. Ja nii ta siis muudkui keris. Peale selle mõjutasid hindasid ka uusarendused ja üleüldine taastumine majanduskriisist.

Tallinna puhul on tähtis ka fakt, et tegemist on linnaga, kuhu mujalt Eestist pidevalt sisse rännatakse. See hoiab vajaduse elamispindade järele kõrgel.

Nüüd aga on kinnisvaraturg jõudmas stabiilsemasse ajastusse. Tehinguid toimub vähem ja ka hinnatõus hakkab aeglustuma. Juba näeme ka allahindlusi, sest ostuhuvilised kas ei saa laenu või on pakkumishind nende jaoks juba tunnetuslikult liialt kõrge. Kuna buumi polnud, siis ei toimunud ka nii-öelda turu lõhkemist, vaid hoog võetakse lihtsalt rahulikult maha.

Eliisa Matsalu
http://leht.aripaev.ee/?PublicationId=9EF2EBA9-D3AD-45EE-BDE2-E572166ED8F5&paperid=F865C338-B3D3-44FF-A7FF-3F8C249470D9&selectedDate=2014-06-19

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC