Viimase aasta-kahe jooksul on pealinna korterituru pakkumine kokku kuivanud. Teatavas mõttes on kriisiaegne suur pakkumine olnud illusioon, sest müüjate kõrged hinnaootused ei ole olnud realistlikud. Täna on Tallinna korteriturule vaja uusi mõistliku hinnaga kortereid erinevatesse turusegmentidesse.
Tänaseks on olukord kinnisvaraturul võrreldes seljataha jäänud kriisiaastatega oluliselt muutunud. Võib isegi öelda, et möödunud 2010. aastal tekkis Tallinna turul kriitiline korteripuudus. Hea kaup oli ammugi müüdud ja uusi kortereid praktiliselt puuduvate finantseerimistingimuste tõttu pakkumisse ei lisandunud.
Täna voolab raha pankadest kinnisvaraturule kui kevadine suurvesi mere suunas. Raha pakutakse arendajatele, alanud on aktiivsed tarbijatele suunatud eluasemelaenude kampaaniad. Uusi korteriprojekte on müüki tulnud hulga, hea asukohaga projektid müüakse läbi üsna tõenäoliselt arendajate ootustest kiiremini. Müügiedu taga on tavaliselt korterite endisaegsetest paremad planeeringud, läbimõeldud lahendused ja mõistlik hinnatase.
Näiteid ei pea kaugelt otsima. Kalamajas asuva Vabriku 8 / Linda 2 hoone müügiga alustamisel mullu detsembris oli juba veerand korteritest reaalsete ostjatega kaetud. Lasnamäel arendatava Meeliku tänaval alustasime jaanuaris 96 korteri müüki. Neist veerand on tänaseks juba müüdud ja broneeritud.
Kesklinna piiril asuva elamu energiasäästiku ja eksklusiivsema projekti Toompark müügiga alustasime neli kuud tagasi. Tänaseks on 1690-eurose keskmise ruutmeetrihinnaga korterelamust broneeritud ja müüdud 37 korterit ehk ligikaudu pool.
Mõistlik hinnatase on seni veel uutel korteritel püsinud suhteliselt stabiilsena. Samas on ehitushinnad aastaga tõusnud 20-30% ning jätkavad enam kui tõenäoliselt kallinemist inflatsioonilises lähitulevikuski. Olukord, kus ehitushinnad tõusevad, kuid uusarenduste hinnad mitte ei saa kaua kesta. See viib paratamatult olukorrani, kus ehitushinna kallinemine hakkab tõstma uute korterite hindu.
Tänane uute elamuprojektide turuletulek ja nende senine müügiedu kinnitavad korterite defitsiiti. Tallinna ja selle vahetu naabruse elamispindade turg on valmis käesoleval aastal vastu võtma 1000-1500 korterit. Mõistliku hinna ja heade planeeringutega läbimõeldud lahendused lähevad kaubaks hästi ja kauba „lattu“ seisma jäämist karta ei ole . Majanduse edenedes tänases tempos võiks järgmise aasta uute korterite maht olla isegi 15-20% kõrgem.
Taastärganud elamuarenduse turg on atraktiivne, sest uute projektide järele on nõudlust. Tänane klient soovib läbimõeldud hea asukohaga kvaliteetset uut korterit ja buumiaegse ehitisega neid kriteeriume ei täida.
Kajar Kruus
Astjanda Ehitus OÜ juhatuse liige