CITYTallinna korteriturul on hoog sees ja pidurdumist pole märgata, detsembris ületas linna keskmine korteriruutmeetri hind jälle buumi tipphinda, kirjutab Eesti Päevaleht.
Kinnisvaraeksperdid hindavad praegust olukorda mõneti erinevalt, kuid arvavad ühtemoodi, et praegu tegutsevad aktiivselt kõik turuosalised: ostjad, müüjad, arendajad, pangad. Pangad eeskätt selles mõttes, et arendajad liiga hoogu ei läheks.
Igatahes on tekkinud olukord, kus Tallinna linn ei suuda detailplaneeringuid ja ehituslubade taotlusi mõistliku ajaga valmis teha. Sellele juhib tähelepanu ka Adaur Grupi kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark. Ta ütleb, et arendajad soovivad teha uusarendusi pea igasse linnaossa, aga tekivad küsimused, kas maad on ning kas planeeringu ja ehitusloa ikka saab. Linnaga on üha keerulisem asju ajada. Kõige lihtsam tundub see olevat Põhja-Tallinnas, kus on silmaga nähtavalt pooleli väga palju arendusi ja renoveerimisi.
Toompark ütleb, et pealinna kinnisvaraturu hea seis ei ole ime. Igal aastal lisandub linna 4000–5000 uut elanikku, kes vajavad kokku ligi 2000 eluruumi. Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman on temaga nõus: sisseränne on loonud turu arenguks väga hea kandepinna. Uued pealinna tulijad kas ostavad või üürivad pinna, seejuures ei ole lõviosal piisavalt raha, et Tallinnas korter osta. Sellepärast on elavaks muutunud ka üüriturg. Neile pakuvad kortereid uued värsked investorid.
“Kel on pangaarvel raha, need otsivad võimalust seda paigutada. See seisab kontodel. Vaba raha jääk on praegu meeletu. Nii ongi kõik tegurid kokku jooksunud. Investor ostab korteri ja üürib välja ning Tallinnasse kolija võtab selle vastu,” selgitas Sooman ajalehele.
Uus Maa Kinnisvara analüütik Risto Vähi ei nõustu nendega, kes väidavad, et praegu leidub ostjaskonda kõigele. Seisvaid maju on omajagu. Tema jaoks on eriti huvitav, et ehkki Kalamajast enam palju ei räägita, on just seal märgata suurt ehitusbuumi. Kerkib kümneid hooneid. Kõik need ei pruugi olla uusarendused, on ka renoveeritavaid maju.
Analüütik soovitab arendajatel olla pigem pessimistlik ja arvestada võimaliku ostjaskonna piiratust. Kui muidu tehakse prognoose aasta-paar ette, siis praegu võiks teha juba juhtumite põhjal ja suure arendusprojekti puhul iga maja kohta eraldi.
Allikas: http://www.city24.ee/et/kinnisvarauudised/8678/tallinna-korteriturul-on-hoog-sees-ja-pidurdumist-pole-margata