Alates 6. juulist kuni 24. augustini on kodulinna arengust huvitatud tallinlased oodatud testkeskkonnas katsetama Tallinna planeeringute registri (TPR) uuendustega prototüüpi.
Ruumiliselt sidus linnakeskkond ning elanike suurem kaasamine ruumiplaneerimisse on Tallinna uue arengustrateegia „Tallinn 2035“ sihteesmärk järgmiseks 15 aastaks. Nii on linna ruumiloome valdkonnas oodata mitmeid uuendusi, millest üks peamisi on detailplaneeringute teenuse kasutajakogemuse disain. Tallinn osaleb koos 20 teise Euroopa linnaga (sh Helsingi ja Vilnius) Bloomberg Philanthropies’i juhitavas rahvusvahelises algatuses, mille eesmärgiks on kiirendada digitaalset innovatsiooni. Linnad saavad tehnilist abi ekspertidelt, sh projekteerimistuge, et keskenduda intensiivselt elanikele suunatud teenuste parendamisele.
„Tallinna fookuses on detailplaneeringute teenuse kasutajakogemuse parandamine ning kasutajakesksete lahenduste väljatöötamine, mis hõlbustaks oluliselt teenuse kättesaadavust,“ selgitas Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Ivari Rannama. „Enamik linlastest ei ole planeeringuspetsialistid, kuid detailplaneeringud mõjutavad meie kõigi elukeskkonda. Linn saab muuta planeerimisteenuse paremaks, kui tuua oluline info kodanike jaoks selgemalt välja ja esitada seda arusaadavamalt. Loodame, et uus planeeringu registri lahendus pakub kasutajale seda võimalust, aga lõpliku lihvi andmiseks vajame linnakodanike aktiivset kaasalöömist.“
Teenusedisaini protsessi on vedanud programmi väliseksperdid Londoni disainiagentuurist FutureGov ning kümmekond spetsialisti Tallinna Strateegiakeskusest ja linnaplaneerimise ametist. Tallinn keskendub programmis detailplaneeringute protsessi arendamise kolmele aspektile: planeeringu lahenduste ja protsessi kommunikatsiooni parandamine, tagasisidestamise protsessi kvaliteedi tõstmine ning ruumiloome protsessi sidustamine linna suurema pildiga. Praeguseks on läbi viidud mahukas planeerimisteenuse ümberdisain – kasutajatega on tehtud süvaintervjuusid ja testitud mitmeid planeeringu registri prototüüpe.
„Linnakodanike huvi detailplaneeringute teenuse parandamise vastu on suur – seda näitas asjaolu, et sooviavaldusi süvaintervjuudel osalemiseks kogunes Facebooki teavituse peale juba paari esimese tunniga 60 ringis,“ rääkis Rannama. „Nüüd ootame kõiki katsetamishuvilisi linnakodanikke proovima muutusi sisaldavat prototüüpi, et esitleda uut lahendust – esialgu veel nn beetaversiooni. Testimise tulemusena soovime saada linnaelanike arvamust uue teenusdisainiga planeeringuregistri osade toimivuse ja kasutajakogemuse kohta, et lõpuks ellu viidav lahendus vastaks elanikkonna vajadustele.“
„Tallinna meeskond on teinud väga olulist tööd. FutureGov on projekti „Digital Inovation Initiative“ raames aidanud Euroopa linnadel disainida ja ellu viia kasutajasõbralikumaid lahendusi. Tallinn kaasab elanike häält tuleviku linna loomisel, aidates neil mõista, kuidas nende tagasiside on seotud laiema linnastrateegiaga. See on tõeline edasiminek,“ märkis FutureGov projektijuht David Ayre. „Meie töö Suurbritannias, Euroopa liidus ja kaugemal on näidanud, kuidas kultuuri, mõtteviisi ja töötamise viiside muutumine esitab linnavalitsustele väljakutseid, et teha oma tööd jätkuvalt inimkeskselt. Toetame põnevusega Tallinna selle läbimurdelise uue teenuse laiemasse kasutusse viimisel.“
Programm on kestnud juba üle aasta ning praeguseks on see jõudnud avaliku ja laiapõhjalisema testperioodi näol lõpusirgele. Testitud ja toimivad lahendused integreeritakse TPR-i töökeskkonda alates 2021. aasta viimasest kvartalist.
TPR-i prototüüp ootab tutvumist ja julget katsetamist aadressil tallinn-prototype.netlify.app