Kuigi elamumaaga kaubeldakse enamasti suvel, on talvisel krundiostul omad plussid.
Tallinnas ja Harjumaal on müügil hulk krunte ja neid käib uudistamas palju huvilisi, sest rahvaarv pealinna piirkonnas aina suureneb.
„Krunte ostetakse oma kodu rajamiseks ja nende hind sõltub peamiselt sellest, kas krundile on veetud kommunikatsioonid nagu vesi, elekter ja kanalisatsioon. Samuti mõjutavad oluliselt hinda asukoht ja transpordiühendused lähima suurema asulaga. Seda eriti juhul kui lähimas piirkonnas ei ole välja kujunenud infrastruktuuri,“ ütles Arco Vara maakler Annika Laur.
Tema sõnul on Tallinnas krundi hind loomulikult kallim kui mujal Harjumaal – mida kaugemale linnast, seda odavam maatükk. Samuti on odavam kommunikatsioonideta krunt kui juba arendaja poolt valmis ehitatud teede ja liitumistega maatükid.
„Tartu mõistes on hinnatud lisaks linnas asuvatele kinnistutele ka lähivaldades asuvad kinnistud, kus lisaks kommunikatsioonidele on oluline osa kõrghaljastusel, ühtsel hoonestuskaval ja väljaehitatud tänavavalgustusel,“ kommenteeris Arco Vara Tartu piirkonna maakler Janika Toots.
Huvilisi nii suvel kui talvel
„Inimesed liiguvad rohkem ringi suveperioodil, mistõttu käiakse ka krunte vaatamas enamasti suvel. Viimaste aastate pehmed talved on seda trendi siiski muutnud. Kuna lund eriti ei ole, siis on krundi uudistamine talvisel perioodil mugavam, sest maa on külmunud ning krundil käimine ei valmista raskusi. Pealegi saab talvel vaadata üle kõik konarused ja lohud, mis suvisel ajal pigem varju jääksid, kuna pole segavat umbrohtu ning raagus puud võimaldavad paremat ülevaadet. Ja olgem ausad, meil on kehva suusailma rohkem kui ilusat suveaega, seega peaks krunt sobima kindlasti ka talvel elamiseks!“ rääkis Laur.
Talvel on mõistlik krunti osta, kuna enamasti soovitakse alustada ehitamisega kevadel. Siin peab arvestama, et ehitamiseks vajalike dokumentide kooskõlastamine võtab aega ca 3 kuud.
Krunti ostes peaks teadma ennekõike, millised on krundile ehitamise tingimused, kui suur ja kõrge võib olla hoone, ehitisalune pind, kas võib olla ka abihooneid jms. Kas krundil on olemas elektriliitumine, vesi ja kui neid pole, siis kuidas saab? Kas on võimalik rajada puurkaevu ja kuidas lahendada kanalisatsioon? Kas krundi juurde pääseb suurelt teelt või tuleb juurdepääsutee ise ehitada? Kas on võimalik teele seada servituut, kui see läheb üle naabri maa?
Kruntide müük võtab aega
Kruntide müük võib üldiselt võtta mitu aastat. Kui elamukrunt hinnaga kuni 50 000 eurot on veel ostjaile vastuvõetav, siis kallimatele kruntidele on ostjat raske leida.
Arendajatele suur mure ongi see, et arendamine on kallis ning krundi hind läheb kõrgeks, kuna ehitatakse välja teed, tänavavalgustus, veetakse trassid, ent pangast laenu saamine on inimestel krundi ostmiseks raskendatud.
„Arco Vara on siiski leidnud võimaluse pakkuda klientidele ainulaadseid elamukinnistuid Tartus mõõduka hinnaga. Looduslikult kaunisse Emajõe-äärsesse keskkonda on kerkinud Kvissentali elamurajoon, mis on sobiv elukeskkond inimestele, kes soovivad kaunist kodu Tartu kesklinnast kiviviske kaugusel, kuid samas linnamürast eemal asuvas luksuslikult planeeritud piirkonnas,“ tõi näite Janika Toots.
Kvissenatli elurajooni iseloomustavad läbimõeldud infrastruktuuri lahendused, arhitektuursed hoonestusreeglid tänavate lõikes ja looduslikult kaunis Emajõgi. Vahetult jõe kaldal paiknevat elamurajooni kaunistab kõrghaljastus, eelist keskkonnale lisab korrastatud jõekallas ning spetsiaalselt disainitud tänava ja rekreatsioonialad.
Elurajoon on ühendatud 14 km pikkuse looduskauni kergliiklusteega, mis läbib Amme Jõe puhkeala ning jõuab välja Lähte terviseradadele. Lisaks on rajatud uus kergliiklustee, mis viib Emajõe äärsele alleele ja sealt edasi kesklinna. Kõik tänavad on asfalteeritud.