Tartu linnavalitsus algatas Sadamakvartali detailplaneeringu, et Soola tänava ja Emajõe vahelisest piirkonnast kujuneks kaasaegne ja mitmekesine linnakeskkond. Detailplaneeringu eesmärk on määrata ehitusõigused äri- ja eluhoonete rajamiseks ning kujundada avalikud alad, mis toetavad piirkonna ettevõtlust ja parandavad ligipääsetavust.
Planeeringu algatamise taotluse esitas OÜ Giga Investeeringud sooviga arendada ja uuendada Tartu avaturu ümbrust. Avaturg jääb oma ajaloolisse asukohta, kuid sellest saab ligipääsetavam ja atraktiivsem keskkond, kus paranevad kauplemisvõimalused nii külastajatele kui müüjatele.
Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et Sadamakvartali promenaadi ja avaturu uuendamine toob Tartu südamesse uue elu ja kvaliteetsema linnaruumi. „Avaturu kaasajastamine ja paremad ligipääsuvõimalused aitavad kaasa ettevõtluse kasvule ning loovad tartlastele ja külalistele senisest meeldivama keskkonna. Sadamakvartali promenaadi, avaturu ja Turusilla pikenduse väljaehitamine on osa terviklikust tööst, mis muudab olulise jõeäärse piirkonna avatumaks, turvalisemaks ja mitmekesisemaks,” ütles Klaas.
Ala hoonestatakse arhitektuurselt liigendatud äri- ja kortermajadega ning kavandatakse ka uue teatrihoone rajamise võimalus. Abilinnapea Elo Kiiveti sõnul on tegu omamoodi Tartu linna väravaga, seetõttu on ootused arhitektuurile ja hoonetevahelisele avalikule ruumile kõrged. Sadamakvartali teeb eriliseks ka see, et see on igast küljest ümbritsetud Emajõest.
„Soola tänav pikendatakse Emajõeni ja Turusilla kõrvale luuakse linnaväljak, sellega ristuv uus Puu tänav loob jalakäijatele uue liikumistee lisaks tulevasele jõeäärsele promenaadile. Nii toob see juurde palju olemis- ja kulgemisruumi otse linna tuiksoonel,” lausus Kiivet.
Planeering näeb ette, et korterelamute esimesele korrusele rajatakse teenindus-, kaubandus-, toitlustus-, spordi- või kultuuriruumid, ülemised korrused on mõeldud eluruumideks. Piirkonda luuakse eripalgelised rohealad, mis ääristavad kergliiklusteid ja väljakuid. Samuti hinnatakse võimalusi piirkonnas kasvavate väärtuslike puude säilitamiseks. Parkimine lahendatakse valdavalt maa all.
5,2 hektari suurune planeeringuala hõlmab Emajõe kallast ja põhineb 2018. aastal toimunud planeeringuvõistluse võidutööl ning 2024. aastal täiendatud eskiisil. Detailplaneeringu lahenduse väljatöötamisse kaasatakse ka võidutöö autorid (Kauss Arhitektuur ja Kolm Koma Arhitektid).