Võrreldes eelmise aasta algusega on Tartus korterite tehingute arv ja rahaline maht langustrendis, kuid tõusnud keskmine tehingu- ja pinnaühiku hind ehk ostetud on hinnatud asukohas paiknevaid heas korras objekte. Sarnaselt eramute ja kruntide turuga jätkub korterite hindade diferentseerumine täpsemast asukohast ja kvaliteedist lähtuvalt. Kui aasta lõpus korterite müügipakkumiste hulk tervikuna langes ja tehingute arv tõusis, siis käesoleva aasta alguses on müügipakkumiste arv tõusutrendis. Lisaks on pakkumiste hulka suurendamas taas mitmed planeeritavad uute korterite arendused.
Tartu korterite keskmine müügipakkumiste hind ei ole viimaste kuude jooksul oluliselt muutunud ja on ca 1 000 €/m², kuid enamik tehinguid on toimunud hinnavahemikus 750 – 850 €/m².
Kuna üldine korteriturg sõltub siiski kohalikust tarbijast ja ostujõust, siis pakkusid potentsiaalsetele ostjatele huvi eelkõige odavama hinnaklassi korterid, kuid märkimisväärne on huvi ka keskmisest oluliselt kallimate eksklusiivsete kesklinna korterite vastu.
Sarnaselt näiteks Pärnu kinnisvaraturuga, ei ole vähemalt reaalsete tehingute baasil käesoleva aasta algul välismaalaste osakaal Tartus kasvanud.
Seoses euro tulekuga on kasvanud nii müüjate kui ostjate huvi sooritada tehingut, kuid sageli on müüjate ootused hinna suhtes liiga kõrged ja ollakse veendunud jätkusuutlikus hinnatõusus. Potentsiaalsed ostjad on muutunud võrreldes buumiajaga teadlikumaks ja nõudlikumaks ning soovivad enne tehingu sooritamist konsulteerida kinnisvaraturgu tundvate spetsialistidega.
Tartu korterite üüriturul on käesoleval aastal pakkumiste hulk tõusutrendis, kuid esialgu hinnamuutust ei ole toimunud.
Väga üldistades võib väita, et Tartu kinnisvaraturg tervikuna on samal tasemele kui eelmise aasta alguses ja kinnisvaraturu trendide üle ei maksa siiski otsustada ühe kvartali või kuu andmete põhjal, vaid jälgida tuleks kinnisvaraturu liikumist kolme või nelja kvartali jooksul.
Rain Rätt
Ober-Hausi Kinnisvara AS
Kinnisvarahindaja/analüütik
rain.ratt@ober-haus.com