Tõnu Toompark: vähene päikesevalgus korteri hinda üle kümnendiku ei langeta

Kunstiakadeemia uue hoone naabrid kurdavad, et plaanitav haridustempel hakkab nende korteritesse jõudvat päikesevalgust kahandama. Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark leiab, et päikesevalgus on elukohta valides tähtis küsimus, kuid samas leidub ma mitmeid teisi olulisi kriteeriume.

-Kui oluline tegur on päikesevalguse hulk kinnisvara hinna kujunemise juures?

Seda peaks jälgima kinnisvara ostja. Praktika näitab, et inimene võib ostetava korteri ja elamispinna kohta uurida kõiksugu asju ja väga palju asju mitte uurida, kuid varem või hiljem jõutakse selle küsimuseni, et millal, kust ja kui kaua päike paistab. Sellest ei lähe ikkagi keegi naljalt mööda.

-Kas päikesevalgus võib tulla hinna kauplemise juures mingiks argumendiks?

See peaks olema päris tark inimene, kes suudab konstrueerida matemaatilise valemi, kus ta hinnastab ära, et päike määrab selle kinnisvara väärtusest nii palju, rohelus nii palju, asukoht nii palju ja akende suurus nii palju.

Ei saa öelda, et mis on korteri väärtus siis, kui sinna paistab rohkem päikest või siis, kui ei paista. Aga eks see päike ole ikkagi oluline, sest kui sul on tuba pime ja tuled peavad kogu aeg põlema, siis on seal ju ebamugav olla.

-Kas on veel mõningaid päikesevalguse hulgale sarnaseid muutujaid, mis mõjutavad inimese otsust endale kinnisvara ostes?

Eks neid kriteeriume üldiselt võttes on palju, alustades näiteks asukohast. Müra ja valgus on üsna võrreldavad teemad, mida tuleks jälgida ja mis võib elanike närve süüa või mitte. Ka ruumilahendused on olulised. Ühe 50 ruutmeetrise korteri võib planeerida nii või teisti, kuid ühte moodi on parem elada.

-Kui majas on müügil kaks samasugust korterit, üks on hoone ühes otsas, kuhu päikesevalgust eriti ei paista ja teine teises otsas, kuhu paistab palju päikest, siis mil määral võib see erinevus hinnas välja tulla?

Kui on uus kortermaja, kus kõik korterid on tühjad ja ostjal on võimalik valida, siis eelistatakse osta see korter, kus midagi häirivata pole, näiteks kõrvalmaja seina lähedust või puuduvat päikesevalgust. Raske on uskuda, et päike võiks üle kümne protsendi korteri väärtusest langetada, sest kuskil on ikkagi mõni loll, kes ei oska seda asja halvasti hinnata, enne kui tema isiklik praktika seda talle tõestab, et seda oleks pidanud ikka ka vaatama.

See on kahe otsaga asi, kas see avaldab mõju hinnale või likviidsusele, mis on tegelikult hinna juures oluline komponent ehk kui ruttu on võimalik leida see ostja turult üles leida, kellele sellistel tingimuste ja parameetritega korter vastuvõetav on.

-Vähene päikesevalgus pole tervisele kasulik. Kas on ka mõni teine aspekt, mis annab tunda korteris, kuhu paistab vähe valgus? Näiteks, et lamp tuleb õhtul varem põlema panna ja elektrit kulutada rohkem.

Keegi ei hakka sellist asja nüüd küll korterit ostes mõtlema, et lamp peab kauem põlema. Ja viie aasta pärast on kõik lambid niikuinii LEDid ja need ei kuluta praktiliselt üldse elektrit. See on teisejärguline küsimus, üsna otsitud argument. Sama moodi võib öelda ju ka, et maja tuleb rohkem kütta, kui päike seda ei soojenda.

 

http://www.epl.ee/news/online/tonu-toompark-vahene-paikesevalgus-korteri-hinda-ule-kumnendiku-ei-langeta.d?id=63805572

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC