Taas on kõneaineks saanud euro võimalik mõju kinnisvaraturule, räägitakse ees ootavast šokist või soovitatakse tungivalt oma kinnisvaraostud krooni ajal veel ära teha. Euro iseenesest ei tõsta kinnisvarahinda ja ei mõjuta ka mitte kuidagi kinnisvaraturgu, leiab kinnisvaraspetsialist Tõnu Toomaprk.
„Kinnisvarabuum toimus osalt ka seetõttu, et oodati majanduse suuremat integreerumist Euroopaga ning sellest tõusvat majanduslikku kasu Eestile. Kui suur osa buumis oli euro(opa)-ootusel, on raske numbriliselt välja tuua,“ rääkis Toompark Delfile.
Seejuures ei saa kinnisvaraturgu kontekstist välja rebida ja seda iseseisva asjana vaadata. Kinnisvaraturg on majandusruumi üks osake, mis toimib kooskõlas muude harudega.
Seetõttu ei saa me tema sõnul öelda, et korter või maja või büroohoone maksab tänaste turutingimuste juures X krooni, kuid kui me uuest aastast eurot ei saaks, siis maksaks see ainult Y krooni.
Võimalik eurošokk
„Keeldun uskumast, et enamus Eesti inimesi on idioodid, kes ei tea ega suuda arvutada, kui suur on nende tänane sissetulek eurodes. Valdav enamus inimesi suudab arvutada. Ja kui ei suudagi, siis kalkulaatorit appi võttes saavad nad sellega probleemivabalt hakkama,“ rääkis Toompark.
„Seetõttu ei usu ma, et aasta algus tähendaks mingit šokki, mis on tingitud madala euro-palganumbri nägemisest. Kinnisvaraturgu puudutab taoline ehmatus veelgi vähem,“ kinnitas Toompark.
Spetsialisti sõnul on kinnisvaraotsused oma olemuselt sedavõrd suured ja tähtsad otsused, et need numbrid arvutatakse eurodeks, dollariteks või jeenideks mitu korda ümber enne, kui notariaallepingule ja laenulepingule kolm piiska verd tilgutatakse.
Artikli autor on Risto Vähi. Artikkel ilmus 18/11/2010 Delfi.ee-s.