Toompark: kinnisvara suure hinnatõusu välistab tihe konkurents

Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark on seisukohal, et tuleval kevadel võib kinnisvara maksta praegusest küll kümme protsenti rohkem, kuid sealt edasi sama suurt aastast tõusu oodata ei maksaks.

-Milline on olukord kinnisvaraturul tuleva aasta kevadel?

Turg saab suuremast depressioonist ilmselt üle, sest praegu on madalseis käes. See ülesaamine ei tähenda seda, et pilt peaks väga heaks minema.

Kui tänaseks on hinnad läinud äärmusesse, siis sellest äärmusest toimub mingi tõus, kuid see tõus ei ole pidev ega jätkusuutlik, vaid hinnatase jääb paariks aastaks sellele tasemele. Toimub selline horisontaalne liikumine. Seda kinnitavad lähiminevikus toimunud kriisid Soomes ja Rootsis.

-Kuidas avaldab euro tulek või viibimine mõju kinnisvaraturule?

Tänane veendumus majanduses on see, et euro tuleb. Kasvõi näiteks intressimäärad deposiitidel kinnitavad seda. Kui euro ei tule, kas siis midagi juhtub halvemuse suunas? Võib-olla isegi mitte.

Samas euro ei ole mingi võluvits või rahapada, mis Eesti kiirele rikkuseteele viib. Pigem on see hea vundamendikivi, mis iseenesest midagi ei tee, kuid millele ülejäänud majandus saaks toetuda.

-Kas ennustada tulevaks kevadeks 10 protsenti tõusu on reaalne?

See on täitsa usutav. Pigem on see hinnatõus tingitud sellest, et hinnad on tänaseks äärmusesse kukkunud ning sellest, et majandus üldiselt hakkab kriisi põhjast üle saama. Kindlasti poleks see hinnatõus lähiaastatel jätkusuutlik. Äripindade osas ei ole samas paranemist sel aastal näha. Loodetavasti selles valdkonnas enam hullemaks ei lähe.

-Millal hakatakse julgemalt uusarendustega välja tulema?

Eelmise aasta novembri lõpus teatas Merko elamuprojekti alustamisest. Arco Vara peaks maikuus alustama 96 korteriga arenduse ehitus. Üht-teist väiksemaid projekte on samuti tulnud. Neid projekte täna juba tuleb.

Ettevõtetel on julgust ja riskivalmidust ehitusfirmade tänast kehva olukorda ära kasutada ehk saada madalat ehitushinda. Kui projekt on kenasti juhitud ja maa ei ole tipp-hinnaga projektis sees, siis on võimalik täiesti mõistlikult kasumisse jääda.

Need mahud ei ole kindlasti suured ja kui pangad üldse finantseerivad, siis väga ettevaatlikult.

-Kas tuleval kevadel võib oodata elamuasemeturul suuremat pakkumiste arvu?

Kui ehitatakse juurde, siis teisest otsast müüakse ära. Ma ei usu, et see pakkumiste arv saab enam oluliselt tõusta. Pigem see pakkumiste arv enam ei vähene või suureneb marginaalselt. Praegune pakkumiste arv Tallinnas on 1200 uut korterit. See on tänase turuaktiivsuse juures suhteliselt mõistlik pakkumiste hulk.

Täna on ilma liialdamata „paisu taga“ ootamas kümneid tuhandeid kortereid, millel on ehitusluba või on see taotlemisel. Samuti on planeeringuid tegemisel, kus arendusprotsess on praegu lihtsalt seisma pandud.

See on oluline tegur, millega nii finantseerijad kui arendajad peavad arvestama ja kui võimalik pakkumise potentsiaal on suur, siis tähendab seda, et kui keegi hakkab arenduses väga suurt kasumit võtma, siis tuleb uusi pakkumisi peale, mis tähendab, et kasumid lõigatakse maha ja hinnatõus on pigem selline helesinine unistus.

Artikli autor on Erik Rand. Artikkel ilmus 27/04/2010 väljaandes EPL.ee.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine