Rahandusministeeriumis on asja arutatud ja olemas mitu ideed, kuid need on kalevi alla lükatud.
Ajal, kui maksuametnikud saadavad kinnisvaraportaalide kuulutuste põhjal korterit välja üürida soovivatele inimestele meeldetuletusi tulumaksu tasumise kohustuse kohta, tegi Eesti kinnisvarafirmade liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel eilses Eesti Päevalehes ettepaneku, et üürituru olukorra parandamiseks võiks tulumaksu alandada seniselt 21 protsendilt 10-le.
Ettepanekut toetavad ka Eesti omanike keskliit ja Eesti maksumaksjate liit.
Maksuameti teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul toetab amet üldiselt ideid, mille eesmärk on parandada inimeste maksekäitumist ja mis põhinevad analüüsil.
Ideesid on arutatud
„Mis puudutab konkreetset ettepanekut, siis siin on tegemist eelkõige maksupoliitilise otsusega, millele peab hinnangu andma rahandusministeerium,” ütles Udde. Rahandusministeeriumist öeldi, et eelnimetatud osapooltega on kohtutud ja ideid arutatud, kuid midagi konkreetset pole otsustatud. Eesti Päevalehele teadaolevalt on ministeeriumis arutatud ja olemas mitu ideed, kuidas üüriturgu korrastada, kuid need on piltlikult öeldes kalevi all, kuna napib poliitilist tahet küsimusega tegeleda.
Üüriturul liigub palju raha. Näiteks annavad eraisikud ja ettevõtted hinnanguliselt Tallinnas
üürile 30 000 eluruumi. Valdav osa sellest pinnast on 2–3-toalised korterid. Kui võtta keskmiseks üürituluks 250 eurot kuus, saab rääkida 90 miljoni eurosest käibest aastas ja maksutulust ligi 19 miljonit eurot. Kevadel streikinud õpetajate palgatõusu rahuldamiseks kuluks 24 miljonit.
Kuigi üüritulu deklareerijate arv on aasta-aastalt suurenenud ja sel aastal küündis see maksuameti kinnitusel üle 23 000 inimese, on see siiski Eesti Päevalehte konsulteerinud kinnisvaraekspertide hinnangul kuni alla poole eraisikutest.
SEADUS: Muutmiskohti mujalgi
Kinnisvaraeksperdi Tõnu Toomparki hinnangul peaks esimese asjana tasakaalu viima võlaõigusseaduse reguleeritava eluruumi üürileandmise osa.
Näiteks praegu on üürnikul võimalik liiga kõrge üür vaidlustada, kuigi ta on ise hinnas kokku leppinud.
http://www.epl.ee/news/eesti/uurituru-korda-saamiseks-napib-poliitilist-tahet.d?id=65366006