Uus aasta tuleb elamispindade turul aktiivne. Jälle

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜ2015. aasta elamispindade tehingute arv liikus kasvavas tempos. Tehingute juurdekasvu juures ei tohi end aga lasta statistikast petta. Eelmise aasta II ja III kvartalis toimus elamispindade turul tehingute arvus tagasiminek ja hindades seisak. IV kvartalis tehingute arv taastus ja jäi sealt edaspidi püsivalt kõrgele tasemele.

Elamispindade turg on kogu 2015. aasta kestel olnud aktiivne, st tehingute arv on kõrge. Veel kõige viimaseid amdneid omamata võib öelda, et kogu Eestis käibis 2015. aasta jooksul elamufondist 4,9 ja Tallinnas 5,5%.

Uusarendus lööb laineid

Oluline 2015. aasta trend oli pingeline uusarenduste turg. Uute korterite arendusprojekte paistab lisanduvat meeletu tempoga. Samas võivad arendajad nentida, et valdaval osal projektidel on ka müüki. Müügitempod on kasvanud pakkumisest õige pisut aeglasemalt. On vaid üksikuid arendusprojekte, kus müük on olematu või sootuks puudub. Enamasti on müügi puudumise põhjus asukohale või tootele mittevastav kõrge hind.

Arendusprojektide paljusus ehk asjaolu, et konkurents on tihe, on endaga kaasa toonud soodustuste ja allahindluste pakkumise. Kes pakub uue korteriga kaasa köögimööblit, kes n-ö tasuta panipaika või parkimiskohta. Pole harv, kus näeme konkreetseid rahalisi allahindlusi, mida ei pea arendajalt välja pressima, vaid mida eksponeeritakse avalikult arendusprojekti veebilehel.

Finantseerimine toetab aktiivset turgu

Uuelt aastalt võib oodata jätkuvalt rohkelt elamispindade tehinguid. Pangad on valmis eraisikust ostjaid finantseerima. See on oluline tegur, mis lubab arvata, et nõudlus ei peaks vähenema. Nõudlust ehk ostjate ostuvõimekust toetavad käsikäes siiani kiirelt kasvanud palgad ja madal tööpuuduse näitaja.

Uute korterite turule tulemise tulvale võib prognoosida mõningat pidurdumist. Pangad on liigsuurt pakkumist peljates arendajate finantseerimise kraanid praktiliselt kinni keeranud. See tähendab, et uute korterite pakkumine enam sedavõrd reipalt kasvada ei saa.

Pakkumise vähenemine püsiva nõudluse tingimustes lubab majandusseadustele tuginedes eeldada mõningat survet hindadele tõusu suunas. Samas peab aga arvestama, et majanduskriis Euroopas, pagulaste probleemid, sõjalised konfliktid ja muud sarnased juhtumused on riskitegurid, millest ei tohi mööda vaadata. Need suure pildi faktorid hoiavad liigset hinnatõusu tagasi.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine