Enne kui hakkate ostma uut eramut või korterit, tuleb sellega põhjalikult tutvuda. Lisaks heale emotsioonile võib kinnisvara ostuga kaasneda ettenägematuid probleeme, mida saab aga piisava eeltöö puhul vältida.
Toon välja 20 peamist nüanssi, millele enne uue kodu või investeerimiskinnisvara ostu tähelepanu pöörata.
Kasutusluba
Veenduge, et kinnisvaral oleks olemas ajakohane kasutusluba.
Kaasomand
Enne kaasomandis oleva kinnisvara soetamist veenduge kõigis sellega kaasnevates nüanssides.
Vundament
Veenduge, et vundamendis pole suuri pragusid, mille tõttu võivad olla tekkinud vajumine või niiskuskahjustused seina- või põrandakonstruktsioonides.
Avad
Kontrollige, et akende ja uste sillustes ei oleks avasid, läbi mille võib niiskus seinakonstruktsioonidesse pääseda.
Katus
Katuse seisukorda on mõistlik kontrollida nii pealt kui ka avatud pööningu puhul ka katuse alt. Veenduda tuleb, et poleks lekkekohti.
Soojapidavus
Soojustuse kvaliteeti võib kaudselt hinnata seintel või nurkades esineda võivate niiskuskahjustuste järgi. Oluline on, et soojustus oleks ühtlane ega esineks külmasildu.
Ventilatsioon
Korralik ventilatsioonisüsteem tagab hoone ja selles elavate inimeste hea tervise. Mittetoimivast ventilatsioonisüsteemist annab märku akende sisepinnale tekkiv kondensatsioonivesi.
Küttesüsteem
Ükskõik millise küttesüsteemiga on tegu, tuleb veenduda selle seisukorras ja regulaarses hoolduses. Oluline on teada ka, millised on süsteemi hooldus- ja halduskulud.
Kaasuvad kulud
Uurige välja, millised on müüjale teadaolevad lähitulevikus tegemist nõudvad tööd, et säiliks kinnisvara hea seisukord. Sellest lähtuvalt saate aimu, milliseid kulutusi peate lähiajal veel tegema.
Juurdepääsutee
Veenduge, et kinnistuni viiv tee on avalikult kasutatav või kaetud servituudiga ostetava vara kasuks.
Kommunikatsioonid
Veenduge, et olemas on vee-, kanalisatsiooni-, interneti- ja elektriühendused.
Naabrid
Naabrid on oluline aspekt nii korterite kui ka majade puhul. Probleemsete käitumistega naabrid kuuluvad varjatud puuduste alla juhul, kui müüja peab vajalikuks seda infot ostja eest varjata.
Fassaad
Fassaadi seisukord annab märku majas esineda võivatest vigadest. Pöörake tähelepanu sellele, kas krohv „punnitab“ või on kohati maha tulnud; kas leidub pragusid, hallitust või värvimuutuseid.
Võlg
Kortermajade puhul on oluline veenduda selles, kas korteriühistu on võtnud laenu, kui suure osa moodustab selle igakuine makse kommunaalarvest ja kui pikaks ajaks on laen võetud.
Ilmakaared
Veenduge, et teid huvitav kinnisvara asetseb teie poolt eelistatud ilmakaarte suhtes soodsalt.
Lõhn
Ärge alahinnake kohapeal tajutud lõhnakogemust. Niiskuse, toidu- või mustuselõhna tajumisel tuleks välja selgitada selle täpsem põhjus.
Põrand
Olenevalt põrandakattematerjalist on hea kontrollida põranda horisontaalsust, et avastada selle all olevaid võimalikke varjatud puudusi.
Põrand vaiba all
Korterit või maja külastades on alati kasulik piiluda ka toas asuva vaiba alla, veendumaks, et seal pole varjatud põrandakahjustust. Samuti saab nii näha, kui palju on vaiba all oleva põranda värv erinev ülejäänud põrandast ja ning kas seda saab lihvimisega ühtlustada.
Elektripaigaldised
Kontrollige üle, et seintel näha olevad pistikud ja lülitid ka päriselt töötavad.
Piirkonna arengud
Selgitage välja, millised on piirkonnas kehtestatud detailplaneeringud ning kas need võivad ostetava vara vaateid või tänaseid eeliseid mõjutada.
—
Iga võimalik eeltoodud probleem ei tähenda kindlasti seda, et tegemist on ulatusliku või tehingut välistava olukorraga. Alati tasub uurida, kuidas üht või teist viga parandada. Eelkõige on oluline, et ostja ei avastaks vigu hiljem varjatud puudusena.
Kui sa ei tunne end päris kindlalt, soovitan kaasata ostuprotsessi ehitusala spetsialist, kes aitaks hinnata olemasolevat seisukorda ja vajadusel teha arvestuslikku kalkulatsiooni vajalike tööde jaoks.