Juba mitu aastat kestnud soodsa turukonjunktuuri tõttu ei saa oktoobrikuu tehingute põhjal teha mingeid järeldusi peatse hinnalanguse kohta. Vaadeldava perioodi lõikes jäi oktoober tehingute arvu poolest alla vaid käesoleva aasta märtsile ja augustile, mediaanhinna osas aga vaid eelmise aasta detsembrile. Kokkuvõttes sõlmiti oktoobris 2004 ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1283 EUR/m2. Võrreldes septembriga suurenes tehingute arv 89 võrra ehk 4,6%, mediaanhind suurenes samal ajal 5,3%.
Aasta esimese kümne kuuga kasvas 2017. aastal võrreldes 2016. aastaga nii tehingute arv kui ka mediaanhind. Kümne kuuga sõlmiti Eestis 18 502 tehingut ning võrreldes eelmise aasta sama ajaga suurenes tehingute arv 1414 võrra ehk 8,3%. Tehingute mediaanhind kasvas samal ajal 6,7% (1141→1218 EUR/m2).
Andmed: Maa-amet
2004 ostu-müügitehingust sõlmiti kõige rohkem tehinguid traditsiooniliselt Harjumaal – 1143 tehingut ehk 57% tehingute koguarvust. Harjumaa tehingute koguarvust moodustas lõviosa Tallinna tehingute arv, mille osakaal oli oktoobris 75,8%. Võrreldes septembriga suurenes Harjumaal tehingute arv 131 võrra (12,9%), mediaanhind suurenes 2,9% võrra, jäädes pidama 1638 EUR/m2-l.
Tehingute arvu poolest järgnesid Harjumaale traditsiooniliselt rahvarohkemad maakonnad: 183 tehinguga Tartumaa, 164 tehinguga Ida-Virumaa ja 138 tehinguga Pärnumaa. Võrreldes septembriga suurenes tehingute arv üheksas maakonnas, lisaks Harjumaale kasvas tehingute arv enim Pärnumaal (+21) ja Lääne-Virumaal (+14). Kõige enam langes tehingute arv Tartumaal (-47) ja Ida-Virumaal (-28), samuti Valgamaal (-15). Neis maakondades oli september võrdlemisi aktiivne kuu, mistõttu oktoobris langes tehingute arv tavapärasele tasemele.
Mediaanhinna poolest järgnesid Harjumaale taaskord Tartumaa (1237 EUR/m2) ning Pärnumaa (1069 EUR/m2). Oktoobris kasvas mediaanhind kuues maakonnas, kõige enam Jõgevamaal (+61 EUR/m2) ja Pärnumaal (+57 EUR/m2), kõige enam vähenes mediaanhind Saaremaal (-203 EUR/m2), kus see langes aasta madalaimale tasemele, mis väikese turu puhul on tugevalt mõjutatud tehingute struktuurist. Üle 75 EUR/m2 langes mediaanhind veel Põlvamaal (-100 EUR/m2), Viljandimaal (-86 EUR/m2) ja Järvamaal (-85 EUR/m2).
Andmed: Maa-amet
Sarnaselt Harjumaa tehingute arvu suurenemisega, kasvas tehingute arv ka Tallinnas. Võrreldes eelmise kuuga sõlmiti Tallinnas 41 tehingut rohkem ning mediaanhind vähenes 2,6%, tõustes võrreldes septembriga augusti numbrite tasemele. Taaskord mõjutas Tallinna turgu tuntavalt uusarenduste asjaõiguslepingute arvu muutus – juriidilised isikud võõrandasid kõikide kinnisvaraobjektide lõikes 136 tehingut rohkem, millest lõviosa moodustasid korteriomandid. Kokkuvõttes sõlmiti oktoobris 866 tehingut, mille mediaanhind oli 1706 EUR/m2.
Andmed: Maa-amet
Huvi uusarenduste vastu aitab kõige paremini seletada kinnisvaratehingute võõrandajate statistika, ehkki selles kajastuvad lisaks korteriomanditele ka kinnisasjad. Võrreldes septembriga suurenes oktoobris juriidiliste poolt võõrandatud kinnisvaraobjektide arv – kokku sõlmisid juriidilised isikud 699 müügitehingut, mis tähendab seda, et nende osakaal tehingute koguarvust suurenes pärast septembri tagasilööki taas üle 50% (51,7%). Eraisikute osakaal müügitehingutes oli 46,6%, millest 84,6% moodustasid Eesti kodanikust eraisikud. Ülejäänud osapoolte osakaal oli 22 tehingu põhjal 1,6%.
Andmed: Maa-amet
Uusarendustega sõlmitud asjaõiguslepingute arvu muutus mõjutas silmnähtavalt ka Tallinna linnaosade statistikat, kus valim on tavapäraselt veelgi väiksem. 2017. aasta oktoobris sõlmiti kõige enam tehinguid Lasnamäe linnaosas (182), millele järgnesid teised rahvarohkemad linnaosad nagu Kesklinn (170), Põhja-Tallinn (153) ja Haabersti (136). Võrreldes septembriga kasvas tehingute arv viies linnaosas, neist enim Haaberstis (+31) ja Lasnamäel (+17), tehingute arv vähenes enim Kesklinnas (-12) ja Mustamäel (-12). Haaberstis aitasid tehingute arvu kasvatada juriidilised isikud, arendustest paistsid silma Kodulahe ja Aurora Park. Juriidiliste isikute poolne müügi vähenemine oli ka põhjuseks, miks Kesklinna tehingute arv vähenes.
Andmed: Maa-amet
Mediaanhind oli sarnaselt eelmistele perioodidele kõrgeim Kesklinnas (2216 EUR/m2), kus juriidiliste isikute müügitehingute vähenemise tõttu langes võrreldes septembriga mediaanhind 3,1%. Kesklinnale järgnesid Pirita (1901 EUR/m2) ja Kristiine (1816 EUR/m2). Kõige enam kasvas mediaanhind Lasnamäel (+16,0%, 1621 EUR/m2) ning seda peamiselt väga tugeva uusarenduste müügi tõttu. Suurte tehingute arvuga linnaosadest suurenes mediaanhind veel Haaberstis (+4,0%) ja Põhja-Tallinnas (+1,3%), veidi langes hind Mustamäel (-0,5%).
Andmed: Maa-amet
Ehkki Tartu linnaga liitus pärast haldusreformi Tähtvere vald, kajastame selles ülevaates ainult endises Tartu linnas sõlmitud ostu-müügitehinguid, kuna maapiirkondade arvestamine muudab moonutab kinnisvarastatistikat ja muudab võrdluspõhimõtteid. Võrreldes septembriga langes oktoobris tehingute arv 32 võrra, samas suurenes mediaanhind 6,9% võrra, tõustes vaadeldava perioodi tipu lähedale. Tartu on ka üks suuremates asukohtadest, kus käesolev aasta on olnud loium, kui eelmine aasta – 2017. aasta esimese kümne kuuga sõlmiti linnas 1404 tehingut, eelmisel aastal oli samaks ajaks sõlmitud 1522 tehingut. Tervikuna sõlmiti Tartus eelmisel kuul 127 ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1306 EUR/m2..
Andmed: Maa-amet
Narvas on tehingute arv võrreldes möödunud aastaga kasvanud, mediaanhinnad on aga jäänud stabiilseks. Tegemist on märgiga sellest, et langus hakkab seljataha jääma, kuna turu taastumise tingimustes hakkab kõigepealt kasvama tehingute arv, seejärel aga hinnad. Oktoobris sõlmiti Narvas 54 tehingut ehk üks tehing vähem kui septembris, mediaanhind langes samal ajal aasta madalaimale tasemele, langedes võrreldes oktoobriga 14% (415→357 EUR/m2). Käesoleva aasta esimese kümne kuuga on võrreldes eelmise aasta sama ajaga sõlmitud 102 tehingut rohkem, mediaanhind on aga jätkanud vähenemise trendi, langedes aasta esimese kümne kuuga 4,8% (415→395 EUR/m2).
Andmed: Maa-amet
Pärnus on võrreldes mullusega suurenenud nii tehingute arv kui ka mediaanhind, mille aastane kasv oli aasta esimese kümne kuu statistika põhjal koguni 14,1% (941→1074 EUR/m2). Tehingute hind on sama ajaga suurenenud 83 võrra. Turule on tulnud mitmed uusarendused, mis on aidanud hinnakasvu kiirenemisele kaasa. Oktoobris sõlmiti Pärnus uusarenduste toel koguni 110 tehingut, mis oli vaadeldava perioodi kõrgeim näitaja (ühtlasi ületas tehingute arv esmakordselt 100 piiri) ning võrreldes septembriga suurenes tehingute arv 22 võrra. Tulenevalt muudatustest tehingute struktuuris püstitas rekordeid ka mediaanhind, suurenedes võrreldes septembriga 2,8%, ulatudes 1167 EUR/m2-ni. Sarnaselt Tartule võetakse Pärnu linna tehingustatistikas arvesse ainult endise Pärnu linnaga piirnev territoorium.
Andmed: Maa-amet
Alates 2017. aasta oktoobrist kajastub ülejäänud omavalitsuste statistikas haldusreformi mõju, mis kokkuvõttes tähendab seda, et tabelis hakkab kajastuma omavalitsusi, mis sinna varem ei mahtunud. Nõnda kuulus oktoobris ülejäänud omavalitsuste esikümnesse esimest korda Tapa vald, mis moodustus endise Tapa ja Tamsalu valla ühinemise tulemusena, samuti ka Saaremaa saart hõlmav Saaremaa vald. Ülejäänud omavalitsused, mis mahtusid esikümnesse, olid üsna tavapärased – Kohtla-Järve linn, neli omavalitsust Harjumaalt, Rakvere ja Viljandi linn ning Võru linn. Kõige kõrgem oli mediaanhind Harjumaa „kuldse ringi“ valdadest, mis oli üsna ühtlane, jäädes 1587–1640 EUR/m2 vahele, olles tugevalt mõjutatud uute korterite tehingutest. Traditsiooniliselt olid madalad hinnad Kohtla-Järve linnas ja Tapa vallas (alla 100 EUR/m2), ülejäänud omavalitsused jäid pigem kahe äärmuse vahepeale, 439–697 EUR/m2 vahele. Võrreldes septembriga suurenes Rae valla tehingute arv koguni 38 võrra, näidates ilmekalt jõukate Harjumaa omavalitsuste tehingute arv ja uusarenduste asjaõiguslepingute korrelatsiooni.