Uus Maa: kodu kättesaadavus on tänavu vaikselt paremaks läinud

Eesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liikme Igor Habali sõnul on paigal püsinud kinnisvarahinnad ja kasvanud keskmine palk kodu ostmise soodsamaks teinud.

„Kui mullu kolmanda kvartali seisuga sai Tallinnas ühe kuupalga eest 0,54 ruutmeetrit kinnisvara, siis tänavu samal ajal 0,59 ruutmeetrit. Statistiliselt kulub keskmise netopalgaga inimesel 50-ruutmeetrise Tallinna korteri väljaostmiseks seitse aastat. Mullu samal ajal kulus selleks 7,7 ning 2022. aasta kolmandas kvartalis näiteks 8,1 aastat, mis on juba päris suur vahe,“ rääkis Habal.

„Kui kinnisvarahinnad pole palgatõusu ja inflatsiooni taustal tõusnud, siis tegelikult tähendab see kättesaadavuse paranemist. Näiteks kui viimase kahe aasta inflatsioon on 9,2% ja kinnisvarahinnad on samal ajal paigal püsinud, siis tähendab see sisuliselt, et kinnisvara on inflatsioonimäära võrra odavamaks läinud,“ rääkis Habal.

„Praegu oleme kodu kättesaadavuselt samal tasemel 2021. aasta teise kvartaliga, enne kinnisvara hüppelist hinnatõusu ja kiiret inflatsiooni, kui sai samuti kuupalgaga osta 0,6 Tallinna korteri ruutmeetrit. Samas on praegu kallim raha laenamise hind ehk intressikulu – 2021. aasta teises kvartalis oli euribor ja panga marginaal kokku keskmiselt 2,1%, aga tänavu samal ajal aga 4,8%,“ rääkis Habal.

„Kuna majanduskasv ei vasta USAs ega Euroopas ootustele, siis on selle turgutamiseks oodata jätkuvat keskpanga intressimäärade langetamist. Samuti võitlevad pangad klientide nimel ja pakuvad varasemast paremaid tingimusi, mis kõik muudab koduostmise järk-järgult kättesaadavamaks,“ rääkis Habal.

„Viimasel aastal probleeme tekitanud kõrge euriboriga ollakse juba harjunud ja peamine probleem on Eestis pigem tarbijakindlus. Inimesed kardavad maksutõusude mõju ja segaseid aegasid. Majanduse baasnäitajad on aga põhjas ära käinud ja pigem liigume vaikselt paranemise suunas,“ lisas Habal.

„Majandus on tsükliline ja 20-30-aastase laenuperioodi jooksul tuleb paratamatult ette nii raha hinna kallinemist kui majanduslanguseid, aga ka vastupidi. Kui vaadata kinnisvaraturgu näiteks viimase kümne aasta perspektiivis, siis kaheksal aastal kümnest on vara väärtus ikkagi kasvanud,“ rääkis Habal.

„Praegu on inimesed aga hinnatundlikud ning valdavalt toimib kinnisvara ostja-turg. Raha pole otsa saanud, aga seda lihtsalt kardetakse välja anda. Samas on viimase pooleteise aastaga toimunud kinnisvara hinnalangus tõenäoliselt juba põhjas ära käinud või selle lähedal,“ lisas Habal.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC