Uus seadus võtab võimaluse paarilt inimestelt ühistus hiigelsummasid välja nõuda

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme ja õigusosakonna juhataja  Urmas Mardi sõnul lõpetab hiljuti parlamendis vastu võetud uus korteriomandi ja -ühistu seadus ebavõrdse olukorra, kus ehitisest tingitud materiaalse kahju pidid kandma paar-kolm korteriomanikku, kelle kannatanu välja valis.

“Praeguse seadusandluse kohaselt vastutav ehitisest tingitud kahju eest ehitise omanik ehk korterelamu puhul korteriomanikud. Vastavalt sätestab võlaõigusseaduse § 1059, et ehitisealuse maa omanik vastutab ehitiselt selle osade, jääpurikate või muu sellise eraldumise ja allalangemise tõttu tekkinud kahju eest välja arvatud juhul, kui ta tõendab, et kahju põhjustas vääramatu jõud või kannatanu tegevus,” selgitas Mardi.

“Eelviidatud õigusnormi arvestades võivad korteriomanikud vastutust kanda erinevate kahjujuhtumite korral. Näiteks vastutavad korteriomanikud elamu katuselt langenud lume- või jääkamaka tekitatud kahju eest. Kahju eest võivad korteriomanikud vastutada ka juhul, kui kahju on põhjustanud ehitusmaterjali eraldumine või ehitisega ühendatud asja allalangemine,” rääkis ta.

Kehtis niisiis kaasomanike solidaarne vastutus, aga tegelikkuses näitas kohtupraktika, et kannatanu valis välja majast paar solidaarvõlgnikku, kellele kopsakas nõue läks. Uue seaduse kohaselt kaasomanike solidaarse vastutuse asemel sõnaselgelt kehtima korteiühistu vastutus. Uus seadus peaks jõustuma 2018.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC