Vabade äripindade arv jõudis pealinnas rekordtasemele

Aasta algusega võrreldes on äripindade pakkumine Tallinnas kahekordistunud.

Eelmisel nädalal saavutas äripindade pakkumiste hulk Eesti kinnisvaraturul oma kõigi aegade rekordtaseme, näitab kinnisvaraportaali City24 statistika. Pakkuda on 3711 äripinda. Kasvukiirusest aru saamiseks sellised arvud: suve alguses oli pakkuda umbes 3000 äripinda, aasta alguses umbes 2000 ja eelmise aasta jaanuari alguses alla tuhande äripinna. Üle 70% neist pindadest asub Tallinnas. Pealinnas on toimunud ka kõige kiirem kasv: selle aasta algusega võrreldes on turul kaks korda rohkem pakkumisi. Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark usub, et mõnigi firma, kes on uue äripinna juba broneerinud ja arvestanud sinna minekuga, võib sisse lükata tagasikäigu ja eelistada leppetrahvi maksmist kolimisele.

1Partner Kinnisvara hindamisgrupi juht Kaur-Kaspar Kulli lisab omalt poolt, et leppetrahvi võivad valida just need, kes olid kokku leppinud ostmises. Nüüd aga eelistavad nad hoida likviidsust ja mitte oma raha kinnisvara alla kinni panna. Teisalt võib see loogika toetada ka pinna üürimise otsust. Ühtlasi tuletab Tõnu Toompark meelde aega, kui Emajõe ääres valmis Tartu esimene suur büroohoone, nn Plasku: algus oli väga raske, maja tühi ja kõik kohad ilkujaid täis. „Aga ühel hetkel oli hoone rahvast täis ja äri väga hea. Eks täidetakse ka praegused uued büroomajad mingiks ajaks ära, hoopis teine küsimus on muidugi see, kes siis nende büroode omanikud on,” räägib Toompark.

Talvel kütmata ei pääse

Majandusprofessor Urmas Varblane viitab veel ühele nüansile – lähenevale talvele. Ja kui see peaks tulema külm, siis tuleb tühjalt seisvaid ruume (olgu siis äri- või elupinda) kõvasti kütta, et niiskus ja hallitus kahjustama ei pääseks. Kuidas see küttehindade kiire tõusu taustal likviidsusraskustes kinnisvaraarendajatele mõjub, on omaette teema. Kaur-Kaspar Kulli 1Partner Kinnisvarast seda küsimust siiski primaarseks ei pea: „Nendel arendajatel, kes on raskustes, on muud probleemid suuremad kui kommunaalkulud.”

Artikli autor on Mikk Salu. Artikkel ilmus 03/12/2008 väljaandes Eesti Päevaleht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine