Väikeste korterite hinnatõus on tormiline

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜMadalad intressimäärad, kerkiv eluasemelaenude käive ja kasvavad palgad on viinud Tallinna korteritehingute hinna tõusule. 2014 I kvartali esialgsete andmete baasil on korteritehingute aastane hinnatõus 17,3%. Oluliselt suuremal määral on tõusnud väikeste korterite tehinguhind, keskmisest vähem on kasvanud suuremate korterite keskmine hind.

Kõige enam on kasvanud väga väikeste korterite hinnad

Maa-ameti statistika alusel on raketina taeva suunas sööstnud väga väikeste ehk kuni 30-ruutmeetriste korterite hinnad. 2013 IV kvartali andmetel pisikeste korterite tehinguhinna aastane kasv 26%. 2014 I kvartali esialgsete andmete baasil aga koguni 35%.

See on hinnatõus, mis saab väljendada ainult ajutist anomaaliat. Ei ole vähemalgi määral mõistlik eeldada taolise hinnatõusu jätkumist pikema aja jooksul.

Suuremate korterite hinnad on kasvanud oluliselt vähem

Pisut suuremate ühe- ja kahetoaliste ehk 30- kuni 55-ruutmeetriste Tallinna korterite hinnad on aastaga kasvanud 17-20%. See on samuti hinnatõusu määr, mis on üle Tallinna keskmise.

Tallinna keskmisest vähem on kasvanud suuremate kahetoaliste ja sellest veel suuremate korterite keskmised hinnad. Üle 55-ruutmeetriste korterite keskmine hind on kasvanud „ainult“ 12%.

Hinnatõusu taga on kerkinud palk

Üks oluline tegur, mis on kasvatanud just eelkõige väiksemate korterite hindu on kerkinud keskmine palk. Eesti keskmine palk on kasvanud tempos, mis on järjest enamatel inimestel võimaldanud hakata mõtlema kodu soetamise peale. Kõrge tehingute arv näitab, et neid mõtteid viiakse ka ellu.

See on suurendanud eelkõige väiksemate korterite nõudlust ja kasvanud ostjate hulk omakorda on survestanud hindu kiirelt kerkima.

Väike ja odav korter on investorite lemmik

Väikeste korterite hinnatõusu taga on ka investorid. Madala hinnaga väike korter on see, mida investoril on lihtsam soetada. Odavamate korterite üüriturg on väga aktiivne ja korteri väljaüürimisega probleeme ei ole.

Väga väikeste ühetoaliste korterite ja ühiselamutubade aastase üüri ja ostuhinna suhe küündib isegi 15 protsendini, mis suuremate korterite puhul on kättesaamatu tootlusemäär.

Nii on väga väikeste korterite turul investorid täiendavalt nõudlust suurendamas ja selle läbi hindu tõususuunas ajamas.

Hinnatõus peab rahunema

Korterite hinnad on kerkinud sedavõrd kiiresti, et hinnatõus peab rahunema. Vastasel korral jooksevad hinnad tarbijate ostuvõimaluse eest ära.

Eelkõige peavad hinnatõusuhoo maha võtma väikesed korterid. Suuremate korterite 12-protsendiline hinnatõus on kõrge, kuid siiski veel ratsionaalselt põhjendatav.

Eesti ja Tallinna korterite aastane hinnatõus võiks mõistlikku 5-8% vahemikku jõuda käesoleva 2014. aasta jooksul. See tähendaks, et korterite hinnad jäävad koduostjatele veel kättesaadavale tasemele. Mõistlik korterite hinnatase omakorda võimaldab hoida tehingute arvu piisavana, et tagada likviidne korterite turg.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.-12.09.2024 Kinnisvara ABC