Vastupidiselt riigile on Tallinn oma ülesannetega elamuehituse valdkonnas hästi toime tulnud, ütles abilinnapea Eha Võrk.
Võrgu sõnul on majandus- ja taristuminister tõdenud et suur osa Eesti eluasemevaldkonna arengukava eesmärkidest on jäänud saavutamata, samas on Tallinn teinud kavandatust rohkemgi.
„Munitsipaalmajade ehitamisel on linna vahendeid kasutatud 55,87 miljonit eurot, riik toetas aastail 2002-2008 pealinna elamuehitust 4,56 miljoni euroga ning Euroopa Liidu rahalisi vahendeid on elamumajandusse – eelkõige sotsiaalmajutusüksuste ehitamiseks – paigutatud 4,82 miljonit eurot.
Võrk rõhutas, et Tallinn jätkab munitsipaalmajade ehitamist – järgmise aasta algul saab valmis arstide ja õdede maja aadressil Akadeemia tee 48 ning Lasnamäele aadressile Uuslinna tn 3 hakatakse projekteerima õpetajate maja, Põhja-Tallinna aadressile Maleva 18 on aga plaanis rajada seenioride maja.
„Tallinna elamuehitusprogrammi üheks osaks on ka lastekodulaste elamistingimuste parandamine,“ lisas Võrk. Lastekodulaste peremajad rajatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatava elukeskkonna arendamise projekti „Lastele perelähedane elukeskkond” raames. Projekti rahastatakse ligi 2,4 miljoni euro ulatuses Euroopa Liidu struktuurivahenditest, Tallinn panustab projekti üle 1,4 miljoni euro. „Projekti tulemusena elab viie kaheperemaja ja kahe üheperemaja õdusas miljöös, kokku 12 perekodus endisest sootuks erinevates tingimustes kokku 72 lastekodulast.“
Tallinna linna elamufond koosneb munitsipaalmajadest (munitsipaalkorterid), sotsiaalmajadest (sotsiaalkorterid) ning sotsiaalmajutusüksustest (voodikohad ning peretoad).
Tallinna linnal on eluasemeprobleemide lahendamiseks kokku 53 tervikmaja (4472 korterit), neist kokku 34 tervikmaja (2577 korterit) kuulub linnale ning koostöös erasektoriga on kasutusse võetud 10 tervikmaja Meelikul (680 korterit) ja 9 tervikmaja Raadikul (1215 korterit). Lisaks on Tallinna linn rajanud kuus kokku 487 voodikohaga sotsiaalmajutusüksust.
Munitsipaal- ja sotsiaalkorterite üürihinnad on vahemikus 0,76 – 1,92 eurot/m2. Üürihind sõltub sihtgrupist, seisukorrast ning elamistingimustest. Näiteks oli kalleima üürihinnaga Raadiku tänaval asuva 2-toalise korteri (54,5 m2) oktoobrikuu arve kokku 158,62 eurot (sellest 104,64 eurot moodustab üür ja 53,98 eurot kommunaalkulud).
Samas on erasektori keskmised üürihinnad Tallinnas tõusnud 6-9 euroni/m2.
Raadiku ja Meeliku elamuehitusprojektide elluviimisega lahendas Tallinna linn lõplikult sundüürnike eluaseme küsimuse. Kokku aitas Tallinna linn lahendada ligi 3500 sundüürniku eluasemeprobleemi.
Tallinna teise elamuehitusprogrammi eesmärk on aidata lahendada noorte perede ning linna jätkusuutlikuks toimimiseks vajalike töötajate ja sihtrühmade eluasemeprobleeme.
Arstide ja õdede majja (Akadeemia tee 48) saavad eluruumi Tallinna tervishoiuasutuses töötavad arstid, hambaarstid, õed ja ämmaemandad. Arstide ja õdede majja on planeeritud kokku 97 korterit – 24 kööktuba, 60 ühetoalist ja 13 kahetoalist korterit.
Akadeemia tee 48 endise ühiselamu rekonstrueerib Tallinna Linnavaraameti tellimusel arstide ja õdede majaks Ramm Ehitus OÜ, ehitusmaksumus on 2,55 miljonit eurot. Maja valmib 2015. aasta veebruari lõpuks.
Uuslinna tn 3a kinnistule on võimalik ehitada kaks 5-korruselist korterelamut, kokku 70 korterit ning Maleva tn 18 kinnistule üks 5-korruseline maja, kokku 76 korterit.